Przede wszystkim, by otrzymać pieniądze, należy złożyć stosowne wnioski. Warto wiedzieć też, że uczniom zerówek nie przysługuje 300 złotych – za plecak, strój na gimnastykę, piórnik z wyposażeniem i podręczniki (do nauki pisania, liczenia i czytania oraz do angielskiego i religii, rodzice będą musieli zapłacić, bez oglądania się na „Dobry Start”). Jeśli chodzi o 100 złotych z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego – ważne jest również kryterium dochodowe.

Reklama

Koszt wyprawki szkolnej: to nie problem?

Wiele osób nie rozumie, dlaczego rodzice, którzy dostają co miesiąc 800 złotych na każde dziecko, mieliby narzekać na koszty szkolnej wyprawki. Nieco inaczej do tej kwestii podchodzą sami rodzice. Zdecydowana większość będzie wnioskować o dodatkowe, przyznawane raz do roku 300 złotych. Przykładowo, rodzice trójki dzieci w wieku szkolnym, mogą w ten sposób zasilić domowy budżet kwotą 3300 złotych. W tej sytuacji rodzina mniej odczuje wydatki związane z wyprawieniem trójki uczniów do szkoły.

O ile kwota 800 złotych wpływa na konto jednego z rodziców w stałym terminie, to 300 złotych wpłynie w zależności od tego, kiedy złożony zostanie stosowny wniosek. Zasada jest prosta – wnioski rozpatrywane są według kolejności napływania. Przypominamy, że wnioski można składać już od 1 lipca. Ostateczny termin to 30 listopada – wnioski złożone potem, nie będą rozpatrywane.

I jeszcze 100 złotych

Nie wszyscy wiedzą, że rodzicom uczniów, raz w roku, należy się jeszcze jedno dodatkowe świadczenie. Mowa o 100 złotych wypłacanych z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. W tym przypadku – w przeciwieństwie do 800 plus czy „Dobrego Startu” liczy się jednak kryterium dochodowe. 100 złotych dostaną jedynie te rodziny, które uprawnione są do pobierania zasiłku rodzinnego.

Wynika z tego, że najbardziej potrzebujące rodziny, w najbliższym czasie mogą liczyć na 1200 zł na każde dziecko w wieku od 7 do 18 roku życia.

Zobacz także

Według ostatnich dostępnych danych – w 2022 roku, 100 złotych z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, wypłacono 552 700 rodzinom.

źródło: infor.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama