Reklama

Wprowadzone od września 2024 roku zmiany w programie 800 plus sprawiły, że część dzieci z Ukrainy nie spełnia już warunków do otrzymywania świadczenia. Powiązanie obowiązku szkolnego z wypłatą pieniędzy spowodowało, że 20 tysięcy najmłodszych zostało pozbawionych wsparcia finansowego.

Reklama

800 Plus wstrzymane. 20 tysięcy dzieci straciło świadczenie przez nowe przepisy

Od 1 września dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce muszą uczęszczać do polskich placówek oświatowych, aby ich rodziny mogły dalej korzystać z programu 800 plus. Dotyczy to zarówno przedszkoli, szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Wyjątkiem są uczniowie ostatnich klas w ukraińskich szkołach online, którzy do końca szkoły mogą uczyć się zdalnie.

Obowiązek szkolny kluczowy dla otrzymania 800 plus

Wiceminister Joanna Mucha poinformowała, że nowe zasady obniżyły liczbę wypłacanych świadczeń. Z danych Ministerstwa Edukacji wynika, że od początku roku liczba dzieci otrzymujących 800 plus spadła o 20 tysięcy. Równocześnie do polskiego systemu edukacji dołączyło 33 tysiące ukraińskich uczniów.

Rosnąca liczba uczniów z Ukrainy

W 2022 roku w polskim systemie edukacyjnym uczyło się maksymalnie 200 tysięcy dzieci z Ukrainy. Z kolei w 2023 roku było ich 183 tysiące, a w 2024 – 185 tysięcy. Trudno jednak podać dokładną liczbę uczniów z Ukrainy, ponieważ zmienia się ona z dnia na dzień, a wiele dzieci wciąż przebywa w Polsce tylko tymczasowo.

Polacy przeciwko 800 plus

Choć program 800 plus cieszy się dużą popularnością, coraz więcej Polaków wyraża sceptycyzm wobec jego dalszego funkcjonowania. Z badań wynika, że ponad połowa respondentów (53,7 proc.) opowiada się za ograniczeniem lub całkowitą likwidacją świadczenia, podczas gdy 40,6 proc. chce jego utrzymania lub zwiększenia.

Źródło: Portal samorządowy

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama