Bał się, że nie umie dobrze pisać i czytać. 13-letni chłopiec już nigdy nie pójdzie do szkoły
Nikt do końca nie zdawał sobie sprawy z tego, co przeżywa 13-letni Callum. Chłopczyk nie wytrzymał napięcia i stresu. Cierpiał na fobię szkolną.
„Ludzie czasem boją się egzaminu na prawo jazdy albo odczuwają lęk przed wystąpieniem publicznym. Callum czuł podobny lęk, tylko pomnożony razy milion” – próbuje tłumaczyć to, co spotkało jego syna, tata chłopca.
Strach przed szkołą był ogromny
13-letni Callum Woodcroft z Anglii odebrał sobie życie w marcu zeszłego roku.
Teraz zdruzgotani rodzice postanowili opowiedzieć, jak umarł ich ukochany syn. Bliscy twierdzą, że Callum był cudownym, miłym i opiekuńczym chłopcem. 13-latek odczuwał jednak paniczny lęk przed szkołą. Martwił się o swoje umiejętności czytania i pisania. Lęki pojawiły się już w pierwszej klasie i stopniowo się nasilały. „To była skrajna fobia szkolna” – mówią rodzice zmarłego.
Problemy Calluma zaczęły się w młodym wieku i trwały przez cały okres jego nauki w szkole podstawowej. W raporcie sporządzonym po jego śmierci stwierdzono, że przez wiele lat chłopiec „okazywał agresję fizyczną i werbalną wobec siebie i innych”, w tym „samookaleczał się i miał myśli samobójcze”. W chwili swojej tragicznej śmierci był w trakcie przenoszenia z jednej szkoły do innej.
„Codziennie rano szukał wymówek, żeby nie iść do szkoły. Jako rodzice chętnie zostawilibyśmy go w domu. Ale chcieliśmy być odpowiedzialni. Słuchaliśmy rad ludzi, którzy twierdzili, że powinien być w szkole. Wszyscy wierzyliśmy, że tak jest właściwie” – opowiadają rodzice chłopca.
Lockdown w czasie pandemii sprawił, że chłopczyk odżył w domu. Gdy znów poszedł do szkoły, problemy wróciły.
W listopadzie 2021 roku Callum wykrzyczał na szkolnym korytarzu, że będzie martwy zanim nadejdą święta. W styczniu 2022 roku przedawkował leki, ale udało się go uratować. Dwa miesiące później już nie żył.
Fobia szkolna, znana w medycynie jako skolionofobia, to rzadka przypadłość powodująca przemożny strach przed szkołą. Może być oznaką innych zaburzeń lękowych i przez niektórych lekarzy jest postrzegana jako podobna do innych fobii, takich jak np. arachnofobia – strach przed pająkami.
Uważa się, że fobia dotyka od 2 do 5 proc. dzieci. Najczęściej doświadczają jej dzieci w wieku od 5 do 6 lat lub od 10 do 11 lat, co może wiązać się z lękiem separacyjnym.
Objawy fobii szkolnej mogą mieć charakter fizyczny i psychiczny, są to np.:
- biegunka
- bóle głowy
- nudności i wymioty
- bóle brzucha
- drżenie ciała
- paniczny strach przed opuszczeniem opiekunów
- lęk przed ciemnością
- koszmary senne
- napady złości
Źródło: The Sun
Piszemy też o:
- 7-latka nie będzie już mieć kolejnych urodzin. Prezent od mamy przyczyną tragedii
- Odkryła chorobę córeczki, kiedy ją przytuliła. Dziewczynka, walcząc o życie, miała więcej odwagi niż rodzice
- Rodzice ochrzcili córeczkę i wierzą, że sąd nie pozwoli odłączyć jej od respiratora. Lekarze: najlepsze wyjście to śmierć