Będą wysokie mandaty za unikanie szczepień. Większość Polaków od razu popędzi do lekarza
Czekają nas poważne zmiany w systemie kar za nieszczepienie dzieci? Już wkrótce rodzice, którzy unikają szczepień, mogą płacić wysokie mandaty, i to natychmiast po zaniechaniu obowiązku zaszczepienia dziecka.
Poza mandatami za nieszczepienie dzieci Główny Inspektor Sanitarny proponuje jeszcze jedną rewolucyjną zmianę − stworzenie specjalnej bazy, do której będą trafiać numery PESEL oraz adresy osób niezaszczepionych.
Wysokie natychmiastowe mandaty za nieszczepienie dzieci
Szef GIS, dr Paweł Grzesiowski, postuluje wprowadzenie w Polsce mandatów za odmowę zaszczepienia dziecka. Ponieważ w naszym kraju wciąż rośnie liczba takich odmów, mandaty pozwoliłyby od razu wskazywać, że takie zachowanie jest nieakceptowane przez polski system ochrony zdrowia. Mandat wynosiłby kilkaset złotych i mógłby być egzekwowany niemal natychmiast.
„Dzisiaj kary grzywny za nieszczepienie wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych, (...) natomiast my proponujemy mandaty kilkusetzłotowe, egzekwowane prawie natychmiast, w zwykłej procedurze mandatowej” — powiedział szef GIS w rozmowie z TVN24.
Nowe rozwiązania mają zwiększać poziom wiedzy i w ten sposób zachęcić rodziców do szczepienia dzieci szczepionkami obowiązkowymi.
Dane nieszczepionych dzieci trafią do bazy
To jednak nie wszystkie zmiany w systemie kar za nieszczepienie dzieci. Aby mieć rzeczywisty i szeroki obraz liczby niezaszczepionych dzieci w kraju, ich dane będą gromadzone w specjalnej bazie. Trafią tam numery PESEL i adresy osób niezaszczepionych. Po co? By mieć łatwiejszy, bezpośredni kontakt z rodzicami, a także by móc monitorować, które dzieci i jakich konkretnie szczepionek nie przyjęły. Zdaniem dra Grzesiowskiego taki system zachęci Polaków do szczepień.
Rodzice w Polsce nie chcą szczepić dzieci?
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH w 2010 r. w całym kraju odnotowano 3,5 tys. przypadków uchylania się od szczepień, w 2022 r. było ich już ponad 70 tys., a w 2023 r. ponad 87 tys. Zgodnie z obecnymi przepisami rodzice uchylający się od szczepień dziecka najpierw otrzymują upomnienia od sanepidu. Jeżeli to nie przynosi efektu, wkracza inspektor sanitarny, który może złożyć wniosek do wojewody o nałożenie kary w wysokości 500 zł. Kolejny krok to nałożenie grzywny − nawet do kilku tysięcy złotych (maksymalnie 50 tys. zł na jednego rodzica).
Źródło: TVN24, PAP
Piszemy też o: