Będzie dłuższy urlop macierzyński. Wybrani rodzice zyskają wiele dodatkowych tygodni z dzieckiem
Wszystko wskazuje na to, że w 2025 roku zostanie wprowadzony dłuższy urlop macierzyński. Ten przywilej będzie dotyczył wybranych rodziców, którzy muszą zaopiekować się wcześniakami lub dziećmi z problemami zdrowotnymi.
W budżecie państwa na 2025 rok zabezpieczono środki na wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Te dobre wiadomości potwierdziła już ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią rodzicom spędzenie dodatkowych tygodni z dzieckiem, które ma problemy ze zdrowiem. Z wydłużonego urlopu skorzystają też ojcowie.
Urlop macierzyński: dla kogo nowe przepisy?
Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków oraz dzieci, które po porodzie wymagają dłuższej hospitalizacji. Z dodatkowego urlopu będą mogli skorzystać zarówno matki, jak i ojcowie wychowujący dziecko, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Długość urlopu będzie zależała od czasu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym się urodziło, oraz jego masy urodzeniowej. Rodzice będą mogli liczyć na dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze od 8 do nawet 15 tygodni. Zgodnie z projektem, urlop przysługiwać będzie pracownikom-rodzicom:
- dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g,
- dzieci urodzonych po 28., a przed 36. tygodniem ciąży, z masą urodzeniową większą niż 1000 g,
- dzieci urodzonych po ukończeniu 36. tygodnia ciąży, które wymagają hospitalizacji od 5. dnia po porodzie do 8. tygodnia po porodzie.
Wymiar urlopu macierzyńskiego a sytuacja dziecka
Projekt ustawy zakłada, że wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie różny w zależności od sytuacji dziecka. Rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub ważących mniej niż 1000 g będą mieli prawo do najdłuższego urlopu, wynoszącego nawet do 15 tygodni. Z kolei dla dzieci urodzonych po ukończeniu 36. tygodnia ciąży, które wymagają hospitalizacji, urlop będzie zależny od liczby dni spędzonych w szpitalu, wynosząc maksymalnie 8 tygodni.
Ochrona przed zwolnieniem
Zgodnie z projektem, rodzic będzie zobowiązany do wykorzystania tego urlopu bezpośrednio po zakończeniu standardowego urlopu macierzyńskiego. Okres ten musi być wykorzystany w całości, a za czas dodatkowego urlopu rodzic otrzyma zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Jednym z kluczowych elementów nowych przepisów jest także ochrona pracownika przed zwolnieniem w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Pracodawca nie będzie mógł zwolnić pracownika w tym okresie. Choć projekt ustawy jest już na zaawansowanym etapie, wciąż jest to propozycja, która może ulec zmianom w toku prac parlamentarnych.
Źródło: infor.pl
Piszemy też o: