Przypadek chłopca został opisany w lutym na łamach „The New England Journal of Medicine”. 14-latek mieszka w Indiach, jego rodzice są rolnikami. Niewykluczone, że bąblowicą zaraził się właśnie od zwierząt na rodzinnej farmie.

Reklama

Torbiel w głowie efektem groźnej bąblowicy

Po wykonaniu rezonansu magnetycznego i innych badań lekarze podjęli decyzję o operacji. Torbiel, którą usunęli z głowy chłopca, była wielkości dużej mandarynki. Diagnoza brzmiała: pierwotna bąblowica torbielowata mózgu.

Torbiele bąblowcowe, określane również jako cysty bąblowcowe, najczęściej powstają w wątrobie, jednak okazuje się, że równie dobrze mogą występować w mózgu.

Po dwóch tygodniach obserwacji stan zdrowia nastolatka nie budził żadnych zastrzeżeń.

W „The New England Journal of Medicine” nie dalej jak w styczniu 2023 roku pojawił się artykuł na temat bąblowicy, która zaatakowała organizm innego 17-letniego chłopca.

Zobacz także

Bąblowica: przyczyny i objawy

W Polsce na bąblowicę mówi się czasem „choroba niemytych jagód”. Nazwa wzięła się stąd, że na owocach mogą znajdować się jaja tasiemca wywołującego bąblowicę. Tą chorobą pasożytniczą można zarazić się również przez kontakt z zakażonymi zwierzętami i/lub ich odchodami. Dotyczy to nie tylko zwierząt gospodarskich czy żyjących dziko, ale również zwierząt domowych, jak np. psy czy koty.

Bąblowica może przebiegać bezobjawowo przez całe lata. Objawy zależą od tego, którą część ciała zaatakowała.

W przypadku bąblowicy występującej w wątrobie do objawów należą:

  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • utrata wagi.

Gdy bąblowica zagnieździła się w płucach, jej objawy to:

  • ból w klatce piersiowej,
  • kaszel,
  • duszność.

W przypadku lokalizacji bąblowicy w mózgu objawem będą bóle głowy i wymioty.

Źródło: The New England Journal of Medicine

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama