Reklama

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy wykaz szczepień ochronnych, które będą w pełni refundowane przez resort. Zmiany dotyczą jedynie szczepień zalecanych, więc ich przyjęcie nie będzie obowiązkowe. Nowy wykaz będzie obowiązywał od 1 września 2024 roku. Na liście refundowanych szczepionek pojawią się preparaty przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz przeciwko COVID-19.

Reklama

Szczepionka przeciwko HPV

Wirus HPV nie odpowiada jedynie za raka szyjki macicy. Szczepienie może pomóc w ochronie przed tymi nowotworami, które są mniej powszechne, ale równie poważne, np. rak gardła. Szczepienie przeciwko HPV będzie dostępne dla wszystkich dzieci, które ukończyły 9. rok życia, ale nie miały jeszcze 14. urodzin. Dla osób urodzonych w 2010 roku szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14 lat, ale jego zakończenie może nastąpić później. Jedynym warunkiem jest przestrzeganie dwudawkowego schematu.

Ochrona przed COVID-19

„SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie Covid-19. Objawia się ona u osób dorosłych m.in. gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem, ale może przebiegać bez objawów lub przy niewielkim ich nasileniu, a ostatnio także z nasilonymi objawami ze strony układu pokarmowego” − przypomina PAP.

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą dostępne w systemie wielodawkowym dla dzieci od 6. miesiąca życia. Refundacja tych szczepień rozpocznie się 1 października 2024 roku. Resort zdrowia ogłosił, że złożył zamówienie na zmodyfikowaną wersję szczepionki, która została dostosowana do nowego wariantu koronawirusa. Przewiduje się, że najnowszy preparat będzie dostępny pod koniec września lub na początku października. Obecnie większość zalecanych szczepień ochronnych jest odpłatna.

Jakie szczepienia są zalecane?

Dzieciom w Polsce zaleca się podanie szczepionek przeciwko następującym chorobom:

  • inwazyjne zakażenia Neisseria Meningitidis;
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A);
  • wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Dodatkowo od 1 października 2024 roku na tę listę trafi szczepienie przeciwko COVID-19. W przypadku osób dorosłych lista szczepień zalecanych jest dłuższa. Znajdują się na niej szczepienia przeciwko grypie, odrze, śwince, różyczce, ospie wietrznej, tężcowi, błonicy, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz pneumokokom Streptococcus Pneumoniae.

Gdzie będą szczepionki?

Zapisy oraz szczepienia będą wykonywane w przychodniach POZ oraz aptekach. Automatycznie wystawione skierowania będą uprawniały do realizacji tych szczepień. Wystarczy zapisać się na wizytę, a preparaty będą dostępne w przychodniach i aptekach.

Źródło: medonet.pl, PAP

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama