Reklama

Dyrekcja placówki podjęła niespodziewaną decyzję o odwołaniu koncertu, podczas którego orkiestra miała wykonać słynne dzieło Händla. Jak informuje dziennik Helsingin Sanomat, decyzja została podjęta z obawy przed skargami i koniecznością wypłaty odszkodowań. Niedawno jedna ze szkół musiała zapłacić rekompensatę uczniowi, który poczuł się poszkodowany. Incydent miał miejsce w szkole podstawowej niedaleko Helsinek.

Reklama

Szkoła podstawowa odwołała koncert. Rodzice muszą zatwierdzić program występów

Koncert miał stanowić część obchodów adwentowych, jednak w związku z przepisami prawnymi wydarzenie zostało anulowane. Całą sytuację próbowała wyjaśnić Astrid Kauber, dyrektor ds. edukacji w gminie Kirkkonummi. Okazuje się, że fińskie Kuratorium Oświaty wymaga wcześniejszego informowania rodziców o zaplanowanych wydarzeniach, aby mogli zgłosić ewentualne zastrzeżenia i poprosić o alternatywny program dla dzieci, które nie chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Według Kauber, dyrekcja szkoły miała za mało czasu na reakcję i zmiany.

Szkolny koncert odwołany przez pieśni religijne. Szkoła nie miała czasu na zmiany w programie

Szkoła zakazała organizacji wydarzania, na którym orkiestra miała wykonać barokowe oratorium. Chodzi o „Mesjasza” Georga Händla, którego częścią jest słynna kompozycja pt. „Hallelujah”. Dyrektor szkoły dowiedział się o szczegółach koncertu zaledwie kilka dni przed jego planowanym terminem, co uniemożliwiło zorganizowanie alternatywnego wydarzenia. W związku z tym dyrekcja, aby uniknąć ryzyka, podjęła decyzję o odwołaniu całego wydarzenia. Decyzja szkoły wywołała oburzenie wśród przedstawicieli środowisk religijnych. Zaskoczeni byli również sami artyści.

Dyrektorka orkiestry: to dzieło jest częścią europejskiego dziedzictwa

Decyzja dyrektora wstrząsnęła także kręgami artystycznymi. Laura Kajander, dyrektorka Fińskiej Orkiestry Barokowej, która miała wystąpić na koncercie, przyznała, że nigdy wcześniej nie spotkała się z podobną sytuacją. „To smutne, że dzieła klasyczne, które są nieodłączną częścią europejskiego dziedzictwa, padają ofiarą nadmiernej ostrożności” – skomentowała. Ostrożność dyrektora miała jednak swoje uzasadnienie. Rok temu jedna z placówek musiała wypłacić rekompensatę uczniowi za jego udział w szkolnym wydarzeniu.

Dziecko otrzymało odszkodowanie za słuchanie pieśni religijnych

W zeszłym roku szkoła w Hämeenlinnie musiała wypłacić 1500 euro odszkodowania 8-letniemu uczniowi, który uczestniczył w wydarzeniu, podczas którego śpiewano pieśni religijne. Matka chłopca uznała, że udział w koncercie naruszył prawa jej dziecka. Rada Równości i Sprawiedliwości uznała, że uczeń został „praktycznie zmuszony” do uczestnictwa w wydarzeniu, które było sprzeczne z jego przekonaniami.

Źródło: Opoka, Helsingin Sanomat

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama