Fentanyl zbiera żniwo w Polsce. GIS opublikował przerażające dane
Fentanyl nie bez powodu znany jest jako „narkotyk zombie”. Choć opioid ten przepisywany jest chorym na raka i oficjalnie jest on dostępny wyłącznie na receptę... Fentanyl jest również substancją, po którą sięga coraz więcej dzieci i młodzieży. Czy skala zatruć fentanylem powinna zaniepokoić rodziców?
Fentanyl to substancja, którą wstrzykuje się dożylnie. W przypadku osób cierpiących z powodu chorób nowotworowych ma przynosić im ulgę w bólu. Działanie fentanylu jest silniejsze od morfiny, dlatego stosuje się go u pacjentów nękanych ostrym, przewlekłym bólem. Czy w przypadku dzieci i młodzieży ma on – jak inne narkotyki – pozornie uśmierzać ból istnienia? Ci wstrzykują go sobie lub wprowadzają do organizmu za pomocą inhalacji lub łykając tabletki.
Najsilniejszy lek przeciwbólowy: coraz popularniejszy
Od początku roku, zatrucia fentanylem to aż 8 procent wszystkich zatruć. Od stycznia 2024 odnotowano ich 75. Takie dane podał właśnie Główny Inspektorat Sanitarny.
O groźnych skutkach przyjmowania „narkotyku zombie” na własną rękę usłyszeliśmy jesienią 2023 roku. Z powodu przedawkowania narkotyku zmarła wówczas 19-letnia dziewczyna z Poznania. Mimo to, narkotyk zombie wciąż jest popularny. Ludzie sięgają po najsilniejszy przeciwbólowy lek świata, nie licząc się z konsekwencjami… Aktualnie zagłębiem zombiefikacji jest Żuromin, miasto w woj. mazowieckim, gdzie odnotowano aż 30 przypadków zatrucia fentanylem. Czy – tak jak w przypadku Stanów Zjednoczonych – czeka nas problem na ogólnokrajową skalę?
Nielegalny fentanyl: zatruwa, uzależnia i zabija
Siła fentanylu sprawia, że lekarze ordynują go naprawdę w niewielkich dawkach, monitorując stan pacjenta. W przypadku wstrzykiwania fentanylu na własną rękę – jest inaczej.
„Wstrzykiwanie sobie fentanylu pozyskanego nielegalnie to jak gra w rosyjską ruletkę. Człowiek nie ma pojęcia, ile tak naprawdę tego środka przyjmuje — powiedziała dr Anna Łotowska-Ćwiklewska na antenie Tok Fm.
To dlatego silnie uzależniający narkotyk zombie może być śmiertelnie groźny.
Objawy przyjmowania fentanylu i zatrucia fentanylem
Osoby, które na własną rękę przyjmują narkotyk zombie, muszą liczyć się z takimi skutkami ubocznymi jak:
- Silne uzależnienie,
- Przewlekłe bóle głowy,
- Bóle mięśni i stawów,
- Coraz częstsze infekcje (dużo słabszy układ odpornościowy),
- Drgawki
- Problemy z oddychaniem (tzw. depresja oddechowa)
- Wahania nastroju – od depresji po euforię.
Objawy zatrucia fentanylem to:
- Nudności i wymioty,
- Zmęczenie
- Zawroty głowy.
Gdy pojawią się one po przyjęciu narkotyku zombie, osoba, która zatruła się fentanylem, jak najszybciej powinna znaleźć się w szpitalu.
Źródło: gov.pl, wyborcza.pl, tokfm.pl, rmf24.pl
Piszemy też o: