Ferie zimowe skrócone o tydzień. Drugi tydzień wolnego dopiero jesienią?
Ferie zimowe będą krótsze i potrwają tylko tydzień. Dzieci zyskają za to dodatkowy tydzień wolnego od szkoły na jesieni, w okolicach 1 listopada. Ta nowa propozycja budzi skrajne reakcje.
Ferie zimowe będą krótsze i potrwają tylko jeden tydzień zamiast dwóch? To rekomendacja przedstawiona ministerstwu edukacji przez specjalny zespół złożony z osób od lat pracujących w szkolnictwie. Pozostałą część ferii dzieci miałyby wykorzystać jesienią, np. w październiku lub listopadzie.
Krótsze ferie zimowe: zimowy wypoczynek potrwa tylko tydzień?
Zdaniem niektórych ekspertów powołanych do zespołu na zlecenie Instytutu Badań Edukacyjnych, wypoczynek zimowy powinien być krótszy. Chodzi o bardziej równomierne rozłożenie dni wolnych w trakcie roku szkolnego i zapewnienie dzieciom wypoczynku także jesienią.
„Jestem zwolennikiem wprowadzenia przerwy jesiennej. W listopadzie i grudniu zarówno nauczyciele, jak i uczniowie ciągną już resztkami sił, z kolei dwa tygodnie zimą to przeżytek PRL, kiedy dzieci wyjeżdżały na dwutygodniowe zimowiska czy kolonie. Teraz nawet klasa średnia, jeśli wyjeżdża, to zazwyczaj na tydzień”− tłumaczy Jarosław Pytlak, który był członkiem zespołu.
Eksperci zauważają również, że obecnie ferie rozpoczynają się krótko po przerwie świąteczno-noworocznej. Później zaś uczniowie uczą się niemal nieprzerwanie aż do maja.
„Nie myśli się o dzieciach, o równomiernym rozłożeniu ich wysiłku w ciągu roku szkolnego” − ubolewa wielu nauczycieli.
Pojawiają się też całkiem inne głosy.
„Ferie zimowe tydzień to zdecydowanie za krótko. Z perspektywy nauczyciela dwa tygodnie pozwalają naprawdę się zresetować. W tydzień nie zdąży się odpocząć, bo zaraz trzeba przygotować się do lekcji. Dzieci często na tydzień np. są w górach, a tydzień odwiedzają dziadków lub zwyczajnie odpoczywają w domu. Dla mnie tydzień ferii byłby skandalem” − komentują pomysł inni nauczyciele na jednym z nauczycielskich forów.
Nowa organizacja ferii zimowych już od 2026 roku
Tymczasem pierwsze zmiany czekają uczniów i rodziców już od przyszłego roku. Resort Barbary Nowackiej przygotował nowy podział, zgodnie z którym dzieci będą korzystać z zimowej przerwy w szkole. Województwa zostaną podzielone na trzy większe grupy zamiast czterech, jak do tej pory. Ferie nadal będą trwać 6 tygodni, ale nie będzie już organizowania ich na zakładkę.
Terminy zimowego wypoczynku w 2026 roku:
- 19 stycznia - 1 lutego 2026: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie
- 2 lutego - 15 lutego 2026: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie
- 16 lutego - 1 marca 2026: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie
Źródło: Wyborcza
Piszemy też o: