Z miejscami na oddziałach pediatrycznych najgorzej jest w szpitalach w województwach: lubelskim, małopolskim i podkarpackim. Ministerstwo Zdrowia już podjęło decyzję o zwiększeniu liczby łóżek pediatrycznych. Do szpitali ma też trafić zwiększona ilość leków oraz testy, które pozwolą ustalić, czy dzieci chorują na grypę, RSV czy COVID-19.

Reklama

Coraz więcej zachorowań na grypę

„Przygotowujemy bufor łóżek pediatrycznych oraz zwiększoną aprowizację leków – przede wszystkim antywirusowych, ale też antybiotyków” – zapewnił dziś (23.12.2022) Adam Niedzielski.

Mamy blisko 270 tys. zachorowań na grypę na tydzień, z których połowa to dzieci. Zleciłem @NFZ_GOV_PL prowadzenie stałego monitoringu obłożenia pediatrii. Lokalne oddziały #NFZ mają reagować na sygnały o wzroście zajętości łóżek. Dziś zajętych jest 10 tys. miejsc pediatrycznych
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) December 21, 2022

Objawy, z którymi dzieci trafiają na SOR, są bardzo podobne i mogą wskazywać na: grypę, RSV lub COVID-19. Według Ministerstwa Zdrowia COVID-19 to aktualnie najmniejszy problem. Według lekarzy – najgroźniejsza dla dzieci jest obecnie grypa.

„Króluje grypa. A, no i… grypa, potem grypa i jeszcze więcej grypy. Niestety, przyjmowałam dziś też powikłania grypy” – taki wpis na swym instagramowym koncie opublikowała pediatra Alicja Jaczewska.

Chorują niezaszczepione dzieci?

Alicja Jaczewska podkreśliła też, że dzieci, które trafiają na SOR najczęściej, są niezaszczepione. W dniu, w którym opublikowała swój wpis, niezaszczepione były wszystkie dzieci, które trafiły do szpitala, gdzie pracuje.

Zobacz także

źródło: IG/ali_jacz, medonet

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama