Reklama

Obecnie kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy o konieczności zrównania wieku emerytalnego obu płci. Jak podaje portal Infor.pl, taka zmiana mogłaby pomóc w utrzymaniu stabilności systemu emerytalnego i zwiększeniu liczby aktywnych zawodowo seniorów. Eksperci zwracają uwagę, że Polska ma jeden z najniższych wieków emerytalnych w Unii Europejskiej, a jednocześnie temat jego zrównania dla kobiet i mężczyzn jest pomijany w Sejmie.

Reklama

„Jeśli chodzi o wiek emerytalny, to żyjemy w czasach hipokryzji” − mówił w rozmowie z PAP dr Marcin Wojewódka, prezes Instytutu Emerytalnego. „Żaden polityk nie przyzna się, że powinno się w Polsce nie tylko zrównać wiek emerytalny, ale go również dla obu płci podnieść. Bo jeśli to powie, to do razu przegra wybory. Natomiast wszyscy wiedzą, że utrzymywanie obecnego stanu oznacza niskie świadczenia emerytalne, szczególnie dla kobiet” − dodał dr Wojewódka.

Kobiety będą pracować tak długo jak mężczyźni. Nadchodzi rewolucja w systemie emerytalnym

Podniesienie wieku emerytalnego kobiet jest jednym z zaleceń Komisji Europejskiej. Jak informuje Infor.pl, Unia Europejska zwraca uwagę na rosnącą średnią długość życia i coraz większe obciążenie dla budżetu państwa. Kobiety żyją dłużej, ale pracują krócej, co oznacza, że przez wiele lat pobierają świadczenia emerytalne. Może to prowadzić do poważnych problemów z finansowaniem emerytur w przyszłości.

Kobiety żyją dłużej, pracują krócej

Ekonomista Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej z 1999 roku, podkreśla, że wcześniejsza emerytura kobiet oznacza niższe świadczenia. Kobiety mają mniej czasu na odkładanie składek, co prowadzi do mniejszych emerytur. Jego zdaniem zrównanie wieku emerytalnego poprawiłoby ich sytuację finansową w przyszłości.

„Minimalny wiek emerytalny w powszechnym systemie powinien być równy dla wszystkich, niezależnie od jakichkolwiek indywidualnych cech. Nie ma dobrych argumentów za jego zróżnicowaniem. Utrzymując w Polsce niższy minimalny wiek emerytalny kobiet, działamy na ich szkodę” − pisał dla money.pl prof. Marek Góra.

Wyrównanie wieku emerytalnego. Kobiety będą pracować dłużej?

Choć decyzje jeszcze nie zapadły, reforma emerytalna wydaje się nieunikniona. Eksperci wskazują, że Polska musi dostosować system do realiów demograficznych i ekonomicznych. Zmiany mogą obejmować:

  • Podwyższenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn;
  • Dalsze reformy wspierające aktywność zawodową osób starszych;
  • Przegląd i ewentualne modyfikacje systemu składek oraz świadczeń.

Źródło: infor.pl, money.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama