Reklama

Rzecznicy prasowi do tej pory wyjawiali jedynie, że ojciec dziecka jest nieletni i nie ma ukończonych 17 lat. Według najnowszych informacji chłopak 13-latki to… 14-latek, który dopiero niedługo będzie obchodził 15. urodziny.

Reklama

W rodzinie 13-latki nie działo się nic złego?

Według oświadczenia sądu 13-letnia matka nie może pełnić roli opiekuńczej wobec synka. Zgodnie z przepisami, musi być to bowiem osoba pełnoletnia. Niewykluczone, że w roli opiekuna prawnego/rodziny zastępczej odnajdzie się mama 13-latki.

Według tego, co mówią sąsiedzi, samotnie wychowująca 13-latkę mama to kobieta, której zachowanie nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Rodzina jest pod opieką Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

„W stosunku do dziewczynki nie toczyły się uprzednio sprawy opiekuńcze” – informuje sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska, rzecznik Sądu Okręgowego w Płocku.

Nic nie wskazuje też na to, by w rodzinie dochodziło do przemocy (policja nie wszczynała nigdy procedury Niebieskiej Karty).

Wciąż nie wiadomo, czy mama dziewczynki wiedziała o ciąży swojej córki. Ani czy wiedział o tym chłopak, z którym 13-latka zaszła w ciążę oraz jego rodzice. Jedno jest pewne: zarówno chłopak, jak i jego opiekunowie dowiedzieli się o wszystkim w dniu, w którym dotarli do nich sochaczewscy policjanci.

13-latka może tylko... wskazać opiekuna

Jak wyjaśnia sędzia Wiśniewska-Bartoszewska, w sytuacji synka 13-latki konieczne jest ustanowienie opiekuna, który podejmie się sprawowania nad dzieckiem pieczy i będzie podejmował decyzje dotyczące dziecka/

„Opieka jest […] substytutem władzy rodzicielskiej, która nie przysługuje jeszcze rodzicom. Opiekunem dziecka powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez matkę, osoba spośród krewnych lub bliskich dziecka albo jego matki. Opiekę zawsze ustanawia Sąd opiekuńczy, a postępowanie w przedmiocie wyznaczenia opiekuna prawnego sąd może wszcząć z urzędu” – mówi sędzia.

Źródło: Fakt

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama