MEN: skrócenie lekcji lub nauka zdalna. Jest nowy pomysł na ułatwienie dzieciom pracy
Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad nowymi wytycznymi dotyczącymi organizacji zajęć w szkołach podczas upałów. Już niedługo dzieci mogą zacząć uczyć się zdalnie lub w ogóle mieć zawieszone lekcje.
Lekcje w szkołach w trakcie dużych upałów będą wyglądać inaczej niż do tej pory. MEN chce, aby możliwe było skracanie zajęć, wprowadzanie nauki zdalnej lub całkowite odwoływanie lekcji. Temperatura powietrza na zewnątrz musi być jednak odpowiednio wysoka.
Lekcje w upały będą krótsze?
MEN rozpoczęło już pracę nad zmianą wytycznych dotyczących nauki w szkołach podczas upałów. Chodzi o skrócenie lekcji lub wprowadzenie możliwości odbywania się ich na innych zasadach (np. zdalnie) − poinformowała ministra edukacji, Barbara Nowacka, w rozmowie z Radiem Zet. Jak wysoka musiałaby być temperatura, by skrócić lekcje lub przejść na naukę zdalną? Padła konkretna liczba − 35 stopni Celsjusza lub więcej. W skrajnych przypadkach, kiedy temperatura byłaby wyjątkowo wysoka, możliwe ma być całkowite odwołanie lekcji w szkole.
Takie wytyczne dotyczące organizacji zajęć w czasie upałów mogą zacząć obowiązywać już wiosną 2025 roku, a więc tuż przed falą upałów w maju i czerwcu. Na razie MEN czeka jeszcze na opinię Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie.
Czy teraz można skrócić albo odwołać lekcje?
Obecnie skrajne warunki atmosferyczne dają dyrektorom placówek edukacyjnych możliwość odwoływania lub skracania lekcji, ale tylko w przypadku mrozów. Zgodnie z par. 18 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia – dyrektor placówki, za zgodą organu prowadzącego szkołę (tj. ministra, jednostki samorządu terytorialnego bądź innej osoby prawnej lub fizycznej), może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21:00, w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć lekcyjnych, wynosi –15 stopni Celsjusza lub jest niższa.
Ponadto w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, szkoła zobowiązana jest do zapewnienia temperatury na poziomie nie niższym niż 18 stopni Celsjusza. Jeśli to niemożliwe, dyrektor musi odwołać lekcje na określony czas.
Jeśli chodzi o pracę szkół w upały, aktualnie brakuje precyzyjnych wytycznych.
Źródło: infor.pl
Piszemy też o: