Miały nie przeżyć, właśnie skończyły przedszkole: bliźniaczki syjamskie pokonały przeznaczenie
To trochę cud, a trochę ogromna siła i determinacja tych dwóch dziewczynek. I oczywiście profesjonalizm lekarzy, dzięki którym bliźniaczki mogą żyć razem, a jednak osobno.
Bliźnięta syjamskie z Karoliny Północnej przeżyły operację i zostały pomyślnie rozdzielone, mimo że dawano im zaledwie 2 proc. szans na przeżycie. Teraz dziewczynki ukończyły przedszkole.
Żyją na przekór wszystkiemu
Abby i Erin Delaney, lat 6, urodziły się w 30. tygodniu ciąży w lipcu 2016 r., zrośnięte główkami.
W czerwcu 2017 r. dziewczynki przeszły skomplikowaną 11-godzinną operację rozdzielenia czaszek w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii (CHOP). Pomimo niskich szans operacja zakończyła się sukcesem.
Dziewczynki mają pewne opóźnienia w rozwoju, ale ich matka, Heather Delaney, zapewniła, że obie świetnie sobie radzą. Niedługo będą obchodzić 7. urodziny.
„Patrząc, jak kończą przedszkole, czuliśmy się, jakbyśmy śnili. Jeszcze nie wiemy, co mogą osiągnąć, nie ma dla nich ograniczeń” – powiedziała 33-letnia Delaney.
Wcześniej lekarze powiedzieli rodzinie Delaneyów, że szansa na urodzenie bliźniaków zrośniętych głowami wynosiła jeden na 2,5 miliona. Według CHOP jest to najmniej powszechna forma bliźniąt syjamskich, stanowiąca około dwóch procent przypadków. Około 70 proc. tych dzieci to dziewczynki, a w przypadku bliźniąt zrośniętych głowami zawsze są one genetycznie identyczne i mają tę samą płeć.
Źródło: Daily Mail
Piszemy też o:
- Matka zostawiła roczną córeczkę samą w domu – pojechała na wakacje. Dziecko nie żyje
- Malwinka poznała jakichś dwóch chłopców. Nigdy ich nie widziałem. Zamarłem, gdy usłyszałem, do czego ją namawiają"
- "Majka nie płakała po śmierci mamy. W piątą noc po pogrzebie zrozumiałem, dlaczego. I poczułem, że tracę rozum"