Reklama

Nowy system ma być wdrożony we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Na konferencji prasowej 13 lutego we Wrocławiu minister Leszczyna podkreśliła, że nowa forma ewidencji szczepień nie ma na celu karania rodziców. „Nie chodzi o kontrolę ani sankcje. Chcemy wprowadzić elektroniczną kartę szczepień, żebyśmy mieli stały monitoring. Aby nie było sytuacji, że szczepienia, które są szczepieniami obowiązkowymi, a nie tylko zalecanymi, żeby dzieci ich nie miały” – powiedziała szefowa resortu zdrowia. W 2023 roku liczba odmów szczepień w Polsce wyniosła ponad 87 tysięcy.

Reklama

Rodzice nie chcą szczepić dzieci. Alarmujące dane dotyczące odmów szczepień

Zmiany w systemie szczepień wynikają z rosnącego problemu odmów. W 2023 roku liczba odmów szczepień w Polsce wyniosła ponad 87 tysięcy, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z wcześniejszymi latami. Brak precyzyjnych danych na temat osób zaszczepionych oraz niejasności dotyczące liczby odmów zostały wskazane w raporcie Najwyższej Izby Kontroli opublikowanym w listopadzie 2024 roku. Eksperci ostrzegają, że dalszy wzrost uchyleń od szczepień może prowadzić do wybuchu epidemii groźnych chorób zakaźnych.

Rekordowy wzrost zachorowań na krztusiec

Niepokojącym sygnałem jest także lawinowy wzrost zachorowań na krztusiec. W 2024 roku odnotowano aż 32 430 przypadków tej choroby, co oznacza ponad trzydziestokrotny wzrost w porównaniu do 2023 roku, gdy zarejestrowano 922 przypadki. Lekarze wskazują, że do zahamowania fali krztuśca niezbędne jest zwiększenie liczby zaszczepionych dzieci, przyjmowanie dawek przypominających przez dorosłych oraz szczepienia dla kobiet w ciąży, które od 15 października 2024 roku są bezpłatne.

Będzie elektroniczna karta szczepień. Ministerstwo Zdrowia potrzebuje informacji o liczbie szczepień. Chodzi o bezpieczeństwo pacjentów

Eksperci podkreślają, że wdrożenie elektronicznej karty szczepień to istotny krok w kierunku lepszego monitorowania zdrowia populacyjnego. Dzięki temu rozwiązaniu lekarze, rodzice oraz instytucje odpowiedzialne za ochronę zdrowia będą mieć pełen dostęp do informacji o szczepieniach, co ułatwi skuteczną walkę z chorobami zakaźnymi.

Ministerstwo Zdrowia musi namawiać do obowiązkowych szczepień. Będzie kampania edukacyjna. Zachęci rodziców?

Wprowadzenie nowego systemu wymaga jednak odpowiednich działań edukacyjnych i informacyjnych, aby rozwiać obawy części społeczeństwa wobec szczepień. Będziemy edukować − zadeklarowała na antenie radia RMF FM Izabela Leszczyna. Ministerstwo Zdrowia planuje w najbliższych miesiącach kampanię informacyjną, która ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat konieczności szczepień oraz ich pozytywnego wpływu na zdrowie Polaków.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Piszemy też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama