„Mój syn, choć był zdrowy, dostał udaru” – tata nastolatka radzi, jak rozpoznać udar
Nie ma nic gorszego, niż choroba własnego dziecka. Przekonał się o tym ojciec 16-letniego chłopca, który nagle dostał udaru. Ojciec postanowił ostrzec innych rodziców, wskazując, jakie objawy mogą wskazywać, że dziecko właśnie przechodzi udar.
Ethan Bruce to 16-letni chłopiec, który, jak powiedział jego tata, był „zdrowym nastolatkiem i szalonym sportowcem”. Chłopak w trakcie podnoszenia ciężarów na siłowni doznał udaru i natychmiast został przewieziony na oddział udarowy w Royal Hallamshire Hospital w Sheffield.
Czym jest udar?
Udar to stan zagrażający życiu. W trakcie udaru następuje odcięcie dopływu krwi do mózgu, co może prowadzić nawet do śmierci. Najczęściej dotyka on osoby powyżej 55. roku życia, otyłe, palące i nadużywające alkoholu, jednak nie jest to regułą. Eksperci ostrzegają, że udary coraz częściej dotykają młodych osób.
W przypadku Ethana udar spowodował utratę pamięci krótkotrwałej, a także afazję, która polega na utracie zdolności rozumienia i wypowiadania słów. Na szczęście teraz stan zdrowia chłopca jest stabilny, znowu uczęszcza on do szkoły, jednak ma duże trudności z nauką. Aby całkowicie wrócić do zdrowia, 16-latek musi przejść serię zabiegów fizjoterapeutycznych, a także intensywną naukę mówienia.
Chociaż rodzinę dotknęła tragedia, ojciec chłopca jest dobrej myśli. Jego zdaniem „mogło być o wiele gorzej, bo chłopiec mógł skończyć w stanie wegetatywnym”. Aby pomóc synowi, rozpoczął zbiórkę pieniędzy na rehabilitację dla Ethana, gdzie na bieżąco informuje o stanie zdrowia chłopca i postępach w leczeniu.
Cztery znaki wskazujące na udar
Rozpoznanie udaru u drugiego człowieka nie jest takie trudne. Warto zapamiętać metodę FAST, czyli face (twarz), arms (ramiona), speech (mowa), time (czas). Na czym ona polega?
- Twarz – zauważysz opadanie twarzy. Jeżeli jedna strona twarzy zaczyna opadać lub jest zdrętwiała, poproś osobę, aby się uśmiechnęła. Jeśli uśmiech jest nierówny, to znak, że być może jest to udar.
- Ramiona – poproś osobę, u której podejrzewasz udar, o podniesienie ramienia. Jeśli jedno z nich jest słabe, nie może się unieść lub jest zdrętwiałe, poproś o podniesienie obu ramion. Jeśli jedno z nich nie reaguje, zadzwoń po pomoc.
- Mowa – jeżeli osoba nagle ma trudności z mówieniem, brzmi jakby „bełkotała”, najprawdopodobniej przechodzi udar.
- Czas – w trakcie udaru kluczowy jest czas. Jeśli zauważysz u kogoś powyższe objawy, chociażby dwa z nich, niezwłocznie zadzwoń po karetkę.
Źródło: The Sun
Piszemy także o: