Pionierski zabieg odbył się w szpitalu w La Paz w Hiszpanii. Pacjentką była 13-miesięczna Emma, u której w wieku ok. 4 tygodni zdiagnozowano niedrożność jelita powodującą stałe pogarszanie się stanu zdrowia. Lekarze początkowo obawiali się, czy uda się uratować Emmę. Na szczęście choroba dziecka zbiegła się w czasie z projektem naukowym, którego celem było ustalenie, czy dawcą jelita mogą być osoby, które umierają z powodu niewydolności serca. Małą pacjentkę zakwalifikowano do przeszczepu i rozpoczęły się poszukiwania dawcy.

Reklama

Niezwykła operacja

Zwykle narządy do przeszczepu pobiera się od dawców, u których stwierdzono śmierć mózgu. To powoduje, że ich narządy wewnętrzne są na ogół w idealnym stanie. Jednak tym razem dawcą została osoba, u której przyczyną śmierci była niewydolność serca, co stanowiło dla lekarzy pewne wyzwanie, aby utrzymać jej narządy w stanie nadającym się do przeszczepu. Udało się i Emma otrzymała nie tylko jelito, ale i żołądek, śledzionę, wątrobę i trzustkę, a wraz z nimi szansę na życie.

Losy Emmy śledziła cała Hiszpania, a media informowały o planowanym zabiegu i jego przebiegu. Mama dziewczynki po operacji udzieliła wywiadu, w którym zdradziła, że jej córeczka jest bardzo dzielna i każdego dnia udowadnia, jak bardzo chce żyć. Mała Emma ma teraz 17 miesięcy, a lekarze oceniają jej stan na idealny.

Kamień milowy i szansa dla wielu dzieci na całym świecie

Niezwykły projekt naukowy, który uratował dziecku życie, powstał, gdyż w Hiszpanii jest bardzo mało przypadków śmierci mózgu u dzieci, a w związku z tym bardzo mało dawców dziecięcych.

„Ważne jest, aby podkreślić, co ten przeszczep oznacza teraz i co będzie znaczyć w Hiszpanii i na całym świecie. Mówimy o globalnym kamieniu milowym i absolutnie pionierskiej interwencji. To bardzo obiecujące dla innych dzieci, które mogą być w takiej samej sytuacji jak Emma” – powiedziała Beatriz Dominguez Gil, szefowa hiszpańskiej Narodowej Organizacji Transplantacyjnej.

Zobacz także

Hiszpania jest światowym liderem w dziedzinie dawstwa narządów, ze wskaźnikiem dawstwa ponad dwukrotnie wyższym niż średnia w Europie. Według hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia w 2021 r. w Hiszpanii wykonano prawie 5000 przeszczepów, co stanowi wzrost o 8% w porównaniu z 2020 r. Jednym z powodów tego sukcesu jest to, że w Hiszpanii narządy przekazywane innym są niejako z automatu, z wyjątkiem tych osób, które za życia zrezygnowały z udziału w tym systemie.

Źródło: aa.com.tr

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama