Reklama

Polskę wyróżnia jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i śmiertelności z powodu raka szyjki macicy. Jedyną szansą na zmniejszenie liczby przypadków, a nawet na całkowite wyeliminowanie tej choroby, jest profilaktyka pierwotna, czyli szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Ministerstwo Zdrowia chce zachęcić rodziców i uczniów do wzięcia udziału w akcji profilaktycznej.

Reklama

Szczepienia także w szkołach?

Resort zdrowia zapowiada zmiany w powszechnym programie szczepień. Czy Ministerstwo Zdrowia przeniesie szczepienia przeciwko HPV z przychodni do szkół podstawowych? Dostępność szczepionki i poziom zaszczepienia młodzieży przeciwko HPV były tematem posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. Jakie ustalenia przyniosła gorąca dyskusja?

Bezpłatny program w Polsce

W Polsce funkcjonuje program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dzieci w wieku od 9 do 18 lat. Mimo to nie przyniósł on spektakularnych efektów. „Według informacji z końca ubiegłego roku zaszczepiło się zaledwie 17 proc. uprawnionych nastolatków (dziewczynki i chłopcy w wieku 12-13 lat)” – podaje portal prawo.pl. To właśnie dlatego rządzący omawiają możliwość wprowadzenia programu do szkół podstawowych. W ten sposób chcą zachęcić rodziców i uczniów do udziału w programie.

Szczepienia w soboty?

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby dzieci mogły szczepić się nie tylko w przychodniach, ale też w szkołach. „Mamy świadomość, że to jest świadczenie medyczne, w związku z tym będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie − tak, żeby rodzice, którzy pracują, mogli dzieciom towarzyszyć” – tłumaczyła w kwietniu szefowa resortu Izabela Leszczyna.

Zmiany już we wrześniu

„Resort zdrowia i edukacji współpracują obecnie w obszarze prowadzenia szczepień anty-HPV w szkołach” – podaje rynekzdrowia.pl. Na początku roku szkolnego dyrektorzy szkół mają otrzymać informacje na temat kampanii informacyjnej dotyczącej szczepień oraz działań niezbędnych do tego, aby program szczepień w szkołach mógł ruszyć z sukcesem. Ponieważ jest to świadczenie medyczne konieczne będą obecność i zgoda rodziców. Co jeśli rodzice nie wyrażą zgody?

Jakie kary dla rodziców?

Poseł Bolesław Piecha podkreślił konieczność wprowadzenia przepisów prawnych dotyczących sytuacji, w których rodzice odmawiają zaszczepienia swojego dziecka. Zaznaczył, że bez możliwości nałożenia mandatu może być trudno wdrożyć ten program. „Całkowicie zgadzam się z tym poglądem, ale zamiast mandatów warto rozważyć zmniejszenie świadczenia 800+ w takich przypadkach” − skomentowała Dorota Korycińska z Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Czy rząd może w obecnej sytuacji ukarać rodziców?

Ta sytuacja może się zmienić

„Powszechny program szczepień obowiązuje od ponad roku. Szczepienia mają charakter zalecanych szczepień ochronnych” − przypomniał wiceminister zdrowia Marek Kos na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Ponieważ szczepienia przeciwko HPV są zalecane, a nie obowiązkowe, nie można nakładać żadnych kar. Zgoda rodziców wciąż jest wymagana. W tej sytuacji pozostaje edukowanie i zachęcanie do szczepień. Ta sytuacja mogłaby się zmienić, gdyby szczepionka przeciwko HPV trafiła na listę szczepień obowiązkowych.

Źródło: rynekzdrowie.pl, szczepienia.info

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama