Reklama

Nadchodzący okres wizyt duszpasterskich, czyli kolędy 2024/2025, będzie różnił się od poprzednich. Wszystko za sprawą „ustawy Kamilka”, która wprowadziła nowe standardy ochrony małoletnich. Przepisy te obejmują również księży, którzy będą musieli przestrzegać surowych zasad.

Reklama

Nowe zakazy dla księży chodzących po kolędzie. „Ustawa Kamilka” ma chronić dzieci

„Ustawa Kamilka” pomaga chronić dzieci przed przemocą i nadużyciami. Surowe regulacje dotyczą wszystkich instytucji i osób pracujących z dziećmi, w tym księży. W trakcie poświątecznego spotkania duchowni będą musieli przestrzegać nowych zasad.

Kolęda 2024/2025. Księża będą musieli się pilnować

Przepisy zawarte w ustawie mają chronić najmłodszych przed groźnymi sytuacjami, które mogą narazić ich dobro fizyczne lub psychiczne. Jedną z najistotniejszych regulacji jest ograniczenie kontaktu fizycznego z dziećmi. Księża nie mogą dotykać nieletnich wbrew ich woli ani w sposób nieadekwatny do relacji duszpasterskiej czy wychowawczej.

Spotkania z dziećmi w ogólnodostępnych miejscach. Nowe zasady dla księży

Kolejną istotną zmianą jest wymóg, by wszystkie spotkania z dziećmi odbywały się wyłącznie w miejscach ogólnodostępnych, w obecności innych osób. Księża nie mogą także przebywać sam na sam z dziećmi w odizolowanych miejscach, takich jak pomieszczenia mieszkalne na plebanii, ponieważ takie sytuacje mogą stwarzać ryzyko nieodpowiednich zachowań.

Zakaz przewożenia dzieci bez zgody rodziców

Dodatkowo, małoletni nie mogą przebywać w pomieszczeniach parafialnych bez obecności rodzica lub opiekuna prawnego. Kolejną istotną zmianą jest zakaz przewożenia dzieci samochodami bez uprzedniej zgody rodziców. Co więcej, księża nie mogą robić zdjęć ani nagrywać dzieci bez pozwolenia opiekunów prawnych. Na publikację wizerunku dziecka również trzeba uzyskać zgodę.

„Wyjątek stanowią zdjęcia grupowe wykonane w miejscach publicznych, np. podczas komunii” – donosi naTemat.

Nowe zasady dla instytucji pracujących z dziećmi. „Ustawa Kamilka” dotyczy także księży

Nowe zasady wprowadzono na mocy „Ustawy Kamilka”, która stanowi nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Nazwa ustawy nawiązuje do tragicznej historii Kamilka z Częstochowy. 8-letni chłopiec zmarł 8 maja 2023 roku. Dziecko od dłuższego czasu było ofiarą przemocy domowej.

Celem nowych przepisów jest przede wszystkim budowanie zaufania do instytucji pracujących z dziećmi, w tym Kościoła. Standardy mają ograniczyć nadużycia i zapewnić dzieciom pełną ochronę.

Źródło: gazeta.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama