Reklama

Od września zmienią się legitymacje, lista lektur, a nawet zasady dotyczące mydła i papieru w szkolnych łazienkach. To niejedyne zmiany na liście, która wciąż się wydłuża. Mimo wakacji MEN nie zwalnia tempa prac, a nowy obowiązek dotyczy nie tylko nauczycieli. Od września pracownicy szkół i część rodziców będzie musiała przedstawić zaświadczenia niezbędne do kontaktów z uczniami. O jakie dokumenty chodzi?

Reklama

Szkoły używają rejestru

Placówki edukacyjne dokładnie weryfikują przeszłość kryminalną zatrudnianych nauczycieli. Dyrekcja w tym celu używa Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS). Od 15 lutego ten obowiązek został rozszerzony, a nowe zasady będą obowiązywały od początku nowego roku szkolnego.

Nie tylko nauczyciele

Od września weryfikacja musi odbyć się przed nawiązaniem stosunku pracy lub dopuszczeniem do innej działalności. Inna działalność dotyczy m.in. edukacji, leczenia, świadczenia porad psychologicznych, uprawiania sportu lub po prostu opieki nad młodzieżą. Zmiany oznaczają, że w systemie będą sprawdzani nie tylko pracownicy szkół. Część rodziców również przejedzie kontrole. Czeka nas także wycieczka do urzędu. Chodzi o specjalne zaświadczenie.

Dokładna weryfikacja

Dyrekcja sprawdzi wszystkie osoby, które mają kontakt z uczniami. „W tej grupie znajdą się np. osoby prowadzące na terenie szkoły zajęcia w ramach praktyk, wolontariatu, czy też prowadzące warsztaty i prelekcje” – donosi infor.pl. Ten obowiązek będzie dotyczył również chętnych rodziców, którym szkoła powierza opiekę nad dziećmi. O jakie sytuacje chodzi? Na przykład jeśli mama lub tata będą chcieli pomóc w organizacji szkolnej wycieczki, będą musieli przedstawić odpowiednie dokumenty.

Rodziny, które wróciły do Polski mogą mieć problem

Choć rodzice opiekujący się dziećmi podczas wycieczki szkolnej nie są zatrudnieni przez szkołę, to dyrekcja musi zweryfikować ich kryminalną przeszłość. Wszyscy dorośli, którzy są zaangażowani w opiekę nad nieletnimi, podlegają takim samym zasadom jak pozostali pracownicy placówek edukacyjnych. Dyrekcja musi sprawdzić chętnych rodziców w RSPTS oraz otrzymać od nich specjalne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Rodziny, które wcześniej mieszkały za granicą, mogą mieć problemy.

Jakie dokumenty z zagranicy?

Obywatelstwo rodzica inne niż polskie, nie zwalnia z nowego obowiązku. Problem mogą mieć także Polacy, którzy ostatnio zmieniali kraj zamieszkania. Jeśli obywatel polski zamieszkiwał za granicą, będzie musiał złożyć oświadczenie o państwie lub państwach, w których mieszkał w ciągu ostatnich 20 lat. W obydwu przypadkach rodzic, musi dostarczyć informację z rejestru karnego swojego. Chodzi o specjalne zaświadczenie, które pobiera się w celach prowadzenia działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi. Jeśli prawo tych krajów nie przewiduje wydawania takich dokumentów, należy dostarczyć standardową informację z rejestru karnego danego państwa. W szczególnych przypadkach będzie można złożyć specjalne oświadczenie. Za złożenie fałszywego oświadczanie będzie grozić nam odpowiedzialność karna.

Źródło: infor.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama