obiecała nam dziecko
Adobe Stock
Newsy

„Obiecała nam dziecko, a my DALIŚMY SIĘ NABRAĆ”

Adopcja ze wskazaniem wydawała mi się dobrym, szybkim i w przypadku Justyny nawet szlachetnym rozwiązaniem. Jakże się pomyliłam!

Oboje z mężem przeszliśmy długą drogę, aby zostać rodzicami. Nie mogliśmy doczekać się swojego maleństwa, ale po latach udało nam się adoptować małego Filipka. Kiedy nasz chłopczyk skończył cztery lata, stwierdziliśmy, że przydałoby się mu rodzeństwo. Mieliśmy nadzieję, że teraz pójdzie nam łatwiej – już raz przecież przeszliśmy procedury adopcyjne. Nadal jednak w naszych sercach czaił się niepokój, czy aby nie zostaniemy z jakiegoś powodu odrzuceni. Bo… kto to wie? Dlatego, kiedy odezwała się do nas tamta kobieta, w sumie uznaliśmy to za dar od losu.

Była w kłopocie, mogliśmy jej pomóc

Znalazła mnie na portalu o adopcjach, na którym się udzielam od momentu, kiedy podjęliśmy z Mateuszem tę niełatwą przecież decyzję. Gdy udało się nam przysposobić Filipka, nadal działałam na portalu, służąc innym parom pociechą i pomocą. Nie ukrywałam także ostatnio, że zamierzamy z mężem starać się o drugie dziecko. Pewnie więc dlatego któregoś dnia dostałam mejla:

„Jestem w ciąży i mam bardzo trudną sytuację osobistą. Zdecydowałam się oddać swoje dziecko do adopcji i chciałabym, aby to była adopcja ze wskazaniem. Zastanawiam się, Ewelino, czybyś nie wzięła mojego dziecka”.

Byłam oszołomiona. Słyszałam o takich adopcjach i wydawały mi się o niebo prostsze od zwyczajnego starania się o dziecko. Wystarczyło przecież, aby jakaś mama zrzekła się dziecka na korzyść moją i Mateusza… Jedna wizyta w sądzie i już moglibyśmy cieszyć się ponownie rodzicielstwem, bez męczących wizyt w ośrodku adopcyjnym! Z drugiej jednak strony, która mama zrzeka się tak po prostu swojego dziecka? Odpowiedź brzmiała: mama w potrzebie.

Wyciskająca łzy historia

Zadzwoniłam do tej Justyny, która mnie zaczepiła na portalu, bo podała w mejlu swój telefon. I usłyszałam jej historię. Była już mamą pięcioletniego Kubusia i wkładała wiele wysiłku w to, aby utrzymać to dziecko. Nie była osobą wykształconą, więc jako ekspedientka w sklepie nie zarabiała wiele. W dodatku jej konkubent był typowym draniem z marginesu społecznego. Pił i bił, a gdy dowiedział się, że jego kobieta jest w kolejnej ciąży, wyzwał ją od najgorszych i zwyczajnie wyrzucił z mieszkania.

– Nie mam się gdzie podziać, musiałam pójść do ośrodka dla ciężarnych matek. Nie wiem jednak, co się z nami stanie, gdy urodzę… – płakała mi Justyna w słuchawkę. – Poza tym straciłam pracę, bo moja ciąża jest zagrożona, i nie mam się z czego utrzymać.
Jej sytuacja nie wyglądała ciekawie, lecz bałam się trochę, że decyzję o oddaniu dziecka podjęła pod wpływem emocji.
– Nie mówię, że nie weźmiemy z mężem twojego maleństwa, ale wolałabym, żebyś jeszcze się nad tym wszystkim zastanowiła – powiedziałam Justynie szczerze.

Po rozmowie z Mateuszem postanowiłam jednak tej kobiecie pomóc. Jesteśmy dość dobrze sytuowani, mieszkamy w dużym, czteropokojowym mieszkaniu, a poza tym mam kawalerkę po babci, która stoi pusta. Wynajmowałam ją, lecz ostatni lokatorzy wyprowadzili się do swojego „M” kupionego na kredyt i od tamtej pory jakoś nie miałam czasu, aby zająć się ponownie sprawą wynajmu.

Konieczny dobry uczynek

– To się doskonale składa, bo możemy zaproponować Justynie, żeby do nas przyjechała. Będzie miała osobne, niekrępujące mieszkanie i spokój potrzebny do podjęcia decyzji. A jednocześnie lepiej się poznamy – powiedziałam mężowi, a on stwierdził, że to dobre rozwiązanie.

Justyna bardzo się ucieszyła i dwa dni później była gotowa do przeprowadzki. Podjechaliśmy po nią oboje. Na progu ośrodka dla samotnych matek przywitała nas drobna dziewczya, której kolan czepiał się blady pięcioletni maluszek. Obraz nędzy i rozpaczy… Nawet rzeczy nie miała za wiele – raptem jedną torbę.

– Wiesz, cieszę się, że się zdecydowaliśmy jej pomóc – powiedział mi potem Mateusz, kiedy zostawiliśmy już Justynę w jej nowym domu. – Najpierw wcale nie byłem przekonany, czy dobrze robimy, chociaż poparłem cię we wszystkim. Ale teraz widzę, że to był konieczny dobry uczynek.

Justyna wprowadziła się do w pełni urządzonego mieszkanka. Oczywiście, nie było tam żadnych luksusów, ale miała wszystkie potrzebne sprzęty. Dostała ode mnie także wiele nowych ubrań, podobnie jak jej synek, Kubuś, dla którego znalazło się także łóżeczko i zabawki.

Adoptujecie moje dziecko?

Mały szybko zaprzyjaźnił się z naszym Filipkiem. Starałam się spędzać z nim i jego mamą jak najwięcej czasu, aby wyczuć, jakim ona jest człowiekiem. Wydała mi się osobą szalenie pokrzywdzoną przez los. Pochodziła z patologicznej rodziny i zawsze musiała sobie sama radzić. Uciekła z domu, mając siedemnaście lat, i pół roku później zaszła w ciążę z pierwszym facetem, z którym się przespała.

– Na szczęście wtedy poroniłam – powiedziała, przyznając się otwarcie, że gdyby nie to, pewnie by przeszła aborcję. – Kompletnie nie byłam przygotowana na to, że będę matką. Zresztą nie miałam wtedy prawie nic, wszystkie moje rzeczy mieściły się w jednej torebce. „Teraz masz w sumie niewiele więcej…” – pomyślałam ze współczuciem.

Historia Justyny to była historia jej kolejnych nieudanych związków z rozmaitymi dziwnymi facetami, z których żaden nie był tym właściwym, który powinien zostać ojcem jej dziecka.
– Kubusia nie oddam, bo kocham go nad życie, ale nie dam rady wychować jeszcze jednego dziecka. Adoptujecie je z Mateuszem? – kiedy Justyna mówiła te słowa, miała w oczach łzy. Ja także nie wytrzymałam i popłakałyśmy się obie.

Dziwne pretensje – to przez hormony?

Jednak w miarę jak lepiej poznawałam Justynę, zaczęła mi się wydawać coraz mniej godna zaufania. Bo z upływem czasu zaczęła mieć do mnie rozmaite pretensje… A to w mieszkaniu było za chłodno, a to nie działał piekarnik, a to znowu lodówka za mało chłodziła. W małej kuchence trudno było przygotować dania, z rur leciała żółta woda, nie działała spłuczka w WC, sąsiadka się jej czepiała, że za głośno puszcza muzykę, a ciemne zasłony w oknach przyprawiały ją o depresję.

Te dziwaczne zarzuty i mnóstwo innych puszczałam mimo uszu, traktując je jako zwykłe rozchwianie emocjonalne ciężarnej. Wiadomo, że w czasie ciąży zmienia się chemia mózgu kobiety. I stąd biorą się te nieuzasadnione pretensje, stany depresyjne i dziwne żądania.

Justyna nalegała także, abym dawała jej pieniądze do ręki, bo sama chciałaby robić sobie zakupy. Ale ja się tego wystrzegałam, zaopatrując ją w najpotrzebniejsze rzeczy i pytając zawsze, czego jeszcze potrzebuje. Miałam bowiem pewne podejrzenia, że gdyby tylko dostała gotówkę do ręki, toby ją wydała na… alkohol, zamiast na swoje potrzeby czy dziecka.

No cóż, nie winiłam jej za to, że ma wyraźną skłonność do butelki – w końcu wychowała się w takim środowisku. Kiedy jednak była pod moją opieką i w dodatku w ciąży, nie mogłam dopuścić do tego, aby piła. To się Justynie oczywiście nie podobało. Miałam to w nosie, dopóki nie spróbowała się za to na mnie… zemścić!

Przykra niespodzianka

Pilnowałam, aby Justyna przechodziła regularne badania. Pewnego dnia zadzwoniła do mnie, że źle się czuje i chyba z dzieckiem coś się dzieje. Spanikowana wybiegłam z pracy i zabrałam dziewczynę do prywatnej kliniki. Czekałam na nią w poczekalni, kiedy podeszła do mnie wzburzona pielęgniarka i oświadczyła mi podniesionym głosem, że dobrze wie, co z mężem robimy tej młodej kobiecie.

– To niemoralne, a nawet karalne! – niemal krzyknęła.
– Ale o co pani chodzi? – byłam kompletnie zdezorientowana.
Przecież nie mogła mieć na myśli tego, że fundowaliśmy Justynie badania, a więc o co chodzi?
– Pani Justyna opowiedziała nam wszystko! Jak ją więzicie i zmuszacie do tego, żeby oddała wam do adopcji swoje dziecko, a ona musi to zrobić! Nie ma wyjścia, bo jest w trudnej sytuacji! Jak możecie z nią tak postępować?! To nieludzkie… Pani doktor jest tak wzburzona, że zastanawia się nawet, czy nie wezwać policji!

Policję? Na mnie?! Za to, że bezinteresownie pomagam Justynie?! Mieszka w moim mieszkaniu, je i ubiera się za moje pieniądze, ma zafundowaną prywatną opiekę, bo przecież nie ma ubezpieczenia! A przecież nic na razie od niej nie chcę w zamian! Jeszcze się z mężem nie zadeklarowaliśmy, czy adoptujemy jej dziecko, chociaż w sercach oczywiście już postanowiliśmy – dlaczego by nie?

– Nikt nie pomaga ot tak, bezinteresownie – na moje tłumaczenie prychnęła tylko pielęgniarka.
Wtedy już wiedziałam, że Justyna nie ma uczciwych zamiarów.
– To może ja wezwę policję i w obecności funkcjonariuszy odpowiem na wszystkie zarzuty – zaproponowałam wkurzona.

Koniec tego dobrego!

I nagle okazało się, że pani doktor niespecjalnie zależy na tym, aby w jej klinice pojawiła się policja, bo to nie jest najlepszy rodzaj rozgłosu. Zapłaciłam za wizytę, przysięgając sobie, że moja noga więcej tam nie postanie, i zabrałam Justynę do domu.

Po drodze zapytałam ją, dlaczego doniosła na mnie lekarce.
– Byłam na ciebie wściekła, że mi nie dajesz pieniędzy do ręki, bo ja bym sobie chciała sama robić zakupy! – usłyszałam.
– Nic już ode mnie nie dostaniesz! – zapowiedziałam jej twardo, wiedząc już, że nie jest to odpowiednia osoba, aby robić z nią jakiekolwiek interesy. – Nie zamierzam wyrzucić cię na bruk i możesz u mnie mieszkać do rozwiązania, ale musisz pójść do urzędu pracy, aby dostać ubezpieczenie, i do opieki społecznej po wsparcie.

Zobaczyłam w jej oczach błysk przerażenia, ale nie było w nich skruchy, kiedy zaczęła błagać, abym jednak nic nie robiła, aby wszystko zostało jak dotychczas.
– Niestety, straciłam do ciebie serce i zaufanie – byłam nieugięta.

Nie tylko nas oszukała

Mimo wszystko nie spodziewałam się, że Justyna wytnie mi TAKI numer! Mianowicie kiedy przestałam ją sponsorować, w ciągu kilku dni… zniknęła!  Zresztą razem z rzeczami z mojej kawalerki. Zabrała łóżeczko dla Kubusia, garnki, kuchenkę mikrofalową, toster! Miałam dziwne przeczucie, że gdybym się pofatygowała na najbliższy bazar, na którym okoliczni pijacy sprzedawali to, co zdołali wynieść ze śmietnika, tobym tam odnalazła swoje rzeczy. Ale dałam sobie spokój.

Kilka miesięcy później na portalu o adopcjach dowiedziałam się, co Justyna zrobiła dalej. Otóż dogadała się przez internet z jeszcze inną rodziną, która zgodziła się adoptować jej dziecko. Do rozwiązania mieszkała za ich pieniądze w naprawdę luksusowych warunkach, bo wynajęli jej dwupokojowe mieszkanie i opłacili poród w prywatnej klinice – z której Justyna… zniknęła tuż po porodzie. Kilka dni później sprzedała swoje nowo narodzone dziecko jeszcze innym ludziom pragnącym potomka! Oczywiście, nie nazwała tego „sprzedażą”, tylko zwrotem kosztów, jakie rzekomo poniosła podczas ciąży, nosząc dziecko pod sercem – leków, wizyt u lekarzy, lepszego jedzenia.

Tylko maleństwa żal

Po przygodzie z Justyną mieliśmy z Mateuszem serdecznie dosyć krętactwa i drogi na skróty. Zdaliśmy sobie sprawę, na jakie niebezpieczeństwo mogliśmy się narazić. No bo kto dałby nam gwarancję, że ta kobieta kiedyś by nas nie zaczęła szantażować? Nie oskarżyłaby przed sądem o jakieś matactwa, zmuszanie jej do oddania własnego dziecka?!
W tym wszystkim najbardziej nam żal tego nowo narodzonego maleństwa. Mamy jednak nadzieję, że jego matka się opamięta i pozwoli mu spokojnie żyć w domu nowych rodziców. Oby miało szczęśliwe dzieciństwo.

Ewelina

Przeczytaj:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA