Według sondażu IRBiS większość Polaków nie popiera pomysłu ministry edukacji, który miałby zmienić zasady wystawiania ocen z zachowania. Sprzeciw wobec koncepcji Barbary Nowackiej wyraziło ponad 60 proc. ankietowanych. Ministra edukacji zaproponowała, by zrezygnować z używania skali i przedstawiać opinię na temat zachowania danego ucznia w formie pisemnej.

Reklama

Ocena z zachowania zostanie zniesiona? Polacy wyrazili opinię

Barbara Nowacka na antenie Radia Zet wspomniała o zmianie koncepcji wystawiania ocen z zachowania. Ministra tłumaczy, że obecnie jest ona "kompletnie niemierzalna" i zdarza się, że jest "indywidualnym wynikiem relacji uczeń-nauczyciel". Resort uważa, że taka ocena powinna zostać zastąpiona pisemnym podsumowaniem, które rzetelnie oceniłoby zachowanie ucznia.

Wyniki sondażu: Polacy wolą oceny

Tematy dotyczące wyglądu świadectwa zawszę budzą kontrowersje. Dziennikarze Radia Zet postanowili sprawdzić, co na temat oceny z zachowania sądzą Polacy. Nie da się ukryć, że większość ankietowanych popiera tradycyjną metodę oceny zachowania. Z nowoczesną koncepcją, o której mówiła Nowacka, zgadza się jedynie 30,6 proc. ankietowanych.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził sondaż na zlecenie Radia ZET. Według zebranych danych, 36,8 proc. uczestników badania stanowczo odrzuca koncepcję Barbary Nowackiej, natomiast 23,6 proc. wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam". Pomysł zyskał poparcie 30,6 proc. respondentów, a 9,1 proc. nie wyraziło swojej opinii.

Zmiany dotyczące ocen chętniej popierają mężczyźni, niż kobiety. 68 proc. kobiet nie chce zniesienia ocen ze świadectwa, a 25 proc. jest za ich likwidacją. Wśród mężczyzn 55 proc. jest przeciw, a 35 proc. popiera pomysł Nowackiej.

Zobacz także

To na pewno nie koniec rewolucji w szkolnictwie

Pomysł na nową formułę oceny z zachowania to nie jedyna zmiana w szkolnictwie, którą proponuje Barbara Nowacka. W ostatnich tygodniach czerwca przekonaliśmy się, że przyszły rok przyniesie ze sobą wiele zmian w organizacji roku szkolnego. Największe zmiany zapowiadają się w sposobie organizacji lekcji religii. Pod lupę trafiła też lista lektur, a nawet zwolnienia z lekcji, które wypisują rodzice. Mimo że dla uczniów zaczęły się już wakacje, praca w Ministerstwie Edukacji wre.

Źródło: Polsat News

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama