Odbierają nauczycielom ich najważniejszy przywilej: pedagodzy się wściekną? „Sytuacja jest kuriozalna”
Nawet 18 tysięcy nauczycieli może stracić prawo do urlopu dla poratowania zdrowia − informuje portalsamorzadowy.pl. Związkowcy mówią, że „sytuacja jest kuriozalna”. Czy MEN zdąży zareagować przed nachodzącym rokiem szkolnym?
Od września wielu nauczycieli straci prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Taka zmiana jest efektem wprowadzenia tzw. emerytury czarnkowej − informuje Portal Samorządowy. Związki zawodowe określają tę sytuację jako „kuriozalną”. Czy MEN odpowie na apel nauczycieli o szybką interwencję ws. najważniejszego przywileju dla wielu polskich nauczycieli?
Komu przysługiwał ten przywilej?
Urlop dla poratowania zdrowia jest przywilejem nauczycieli, którzy mogą go wykorzystać w celu poprawy swojego stanu zdrowia. Ten specjalny rodzaj płatnego urlopu określa się także mianem urlopu zdrowotnego. Z tego urlopu może skorzystać nauczyciel, który:
- jest zatrudniony na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze zajęć;
- przepracował nieprzerwanie co najmniej 7 lat w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
Brak prawa do urlopu dla poratowania zdrowia
Portal wyjaśnia, że nauczyciel, który jest uprawniony do wcześniejszej emerytury, nie będzie mógł od września skorzystać z płatnego urlopu zdrowotnego, nawet jeśli nie zamierza przechodzić na emeryturę. „To efekt wprowadzenia tzw. emerytur czarnkowych. Nauczycielskie związki zawodowe chcą pilnej zmiany tego zapisu” – wyjaśnia portalsamorzdowy.pl.
Czy MEiN zareaguje przed nowym rokiem szkolnym?
Według ustaleń podjętych na spotkaniu Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, zmiany w warunkach i metodach pracy nauczycieli będą opracowywane przez grupy robocze utworzone przez ministrę edukacji narodowej Barbarę Nowacką.
Prace ruszyły już 26 czerwca. Na pierwszym zebraniu spotkała się grupa robocza zajmująca się kwestiami wynagrodzeń nauczycieli. Na 4 lipca zaplanowano spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, której przewodniczy Paulina Piechna-Więckiewicz.
Zobacz także
Jakie oczekiwania mają nauczyciele?
„Nie mamy specjalnie wielu złudzeń, bo jeżeli dominuje temat procedur nadmiernego deficytu, to zamyka to jakąkolwiek dyskusję. To jest dla nas trudna sytuacja” − tak komentował tą sprawę Sławomir Wittkowicz w rozmowie z serwisem portalsamorzadowy.pl. Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum Oświata” nie kryje, że dla wszystkich jest to sprawa bardzo pilna wymagająca natychmiastowej reakcji.
„Chcemy na pewno w trybie jak najszybszym usunąć przepisy, które odbierają od pierwszego września nauczycielom uprawnienia. Chodzi przede wszystkim o pozbawienie wielu nauczycieli − wbrew stanowiskom centrali związkowych − uprawnień do urlopu dla poratowania zdrowia w wyniku wprowadzenia tak zwanej emerytury czarnkowej, stażowej czy jakkolwiek ją będziemy nazywali. Sytuacja jest kuriozalna” − mówi Wittkowicz.
Związkowcy uważają, że prawo do wcześniejszej emerytury nie może pozbawiać aktywnych zawodowo nauczycieli możliwości korzystania z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.
Źródło: portalsamorzadowy.pl
Piszemy też o: