Ogromne zmiany w Kodeksie pracy: będziemy mieć dłuższy weekend i bardzo długi urlop. Jak to możliwe?
Rząd pracuje nad zmianami, które mają skrócić czas pracy Polaków. Związki zawodowe postulują również o wydłużenie urlopu. Co jeszcze nas czeka?
Rząd wkrótce podejmie decyzje na temat zmian w Kodeksie pracy. Według planów tygodniowy czas pracy Polaków zostanie skrócony. Związki zawodowe apelują także o wydłużenie urlopu. Czy te zmiany mają szanse wejść jednocześnie?
Rząd rozważa dwie opcje
Resort zapewnia, że rewolucyjne zmiany zostaną wprowadzone jeszcze w trakcie tej kadencji rządu − podaje infor.pl. Rządzący rozważają dwie opcje, ale tylko jedna z nich wejdzie w życie − 4-dniowy lub 35-godzinny tydzień pracy. Jeśli zostanie wprowadzona pierwsza opcja, weekend rozpoczynałby się już w czwartek.
Dłuższy urlop
Skrócony czas pracy to nie jedyne żądanie związkowców. Urlop wydłużony do 35 dni to drugi postulat na liście związków zawodowych. Wydłużenie urlopów wypoczynkowych o 9 dni budzi jednak kontrowersje. Jak pisze portal infor.pl, gdyby wszyscy korzystali z 35 dni urlopu wypoczynkowego przy czterodniowym tygodniu pracy, oznaczałoby to dla każdego dwumiesięczne wakacje. A to już bardzo dużo. Raczej trudno spodziewać się wprowadzenia tych dwóch zmian jednocześnie. Niezależnie jednak od tego, które warianty zostaną wybrane, kodeks pracy przejdzie prawdziwą rewolucję.
Polacy nie potrafią odpoczywać?
Najnowszy raport mówi o tym, że Polacy nie potrafią odpoczywać. Prawie połowa pracowników nie wykorzystuje przyznanych im 26 dni. Portal infor.pl opublikował wyniki raportu przygotowanego przez enel-med. W raporcie „Łączy nas zdrowie” możemy przeczytać, że aż 56 proc. Polaków pracuje wieczorami lub w dni wolne od pracy.
Nadmiar obowiązków czy oczekiwania pracodawcy?
Dlaczego robimy nadgodziny? „Głównie przez nadmiar obowiązków (36 proc.) lub oczekiwania pracodawcy (31 proc.)” − podaje infor.pl. Jest jeszcze jeden czynnik. Najmłodsze pokolenie, czyli Zetki, które niedawno weszły na rynek pracy, w ciągu dnia załatwiają swoje prywatne sprawy (15 proc.). Robią to częściej niż ich starsi koledzy i koleżanki, tzw. silversi (6 proc.).
Polacy ciężko pracują
„Zgodnie z danymi Eurostatu Polacy pracują̨ średnio 40,5 godziny tygodniowo, to niemal najwięcej w całej Unii Europejskiej, zaraz po Grekach” – przekazuje infor.pl. Dane wskazują, że Polacy są nie tylko pracowici, ale też nie potrafią oddzielić pracy od wakacji. Według raportu „Łączy nas zdrowie” tylko co trzeci Polak nie pracuje po godzinach (38 proc.). Ten wynik oznacza, że dla większości wieczory i dni wolne od pracy, a w tym urlopy, nie są czasem wolnym od spraw zawodowych.
Wiek pracownika ma znaczenie?
Ten wynik nie jest zależny od wieku zatrudnionych, ponieważ niemal w tym samym stopniu dotyczy najmniej i najbardziej doświadczonych osób. Wśród najmłodszego pokolenia 58 proc. pracowników pracuje poza godzinami pracy, a wśród tych z dłuższym stażem 56 proc. Różnice nie są drastyczne, a to oznacza, że Polacy niezależnie od wieku i stażu pracy nie potrafią albo nie mogą korzystać w pełni z urlopu i czasu wolnego.
Nasze społeczeństwo jest zmęczone
Liczba dni urlopowych, podobnie jak czas pracy, nie zmieniła się od pół wieku. Nadgodziny, brak higieny pracy i niewykorzystany urlop sprawiają, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej zmęczone, Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób popiera pomysł zwiększonej liczby dni urlopu wypoczynkowego. Czy będą z niej korzystać? Tego nie wiemy, ale jedno jest pewne: możemy spodziewać się ogromnych zmian.
Źródło: infor.pl, eska.pl
Piszemy też o: