Panika w szkołach: pielęgniarki zaszczepią dzieci bez wiedzy rodziców?
W szkołach ruszył program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Jednak wielu rodziców stawia wyraźny opór. Przeciwnicy programu boją się, że dzieci zostaną zaszczepione bez ich wiedzy i zgody. NFZ postanowił odpowiedzieć.
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) prowadzi kampanię edukacyjną na temat konieczności szczepień przeciw HPV. Wirus ten odpowiada za większość przypadków raka szyjki macicy, ale także za inne nowotwory, takie jak rak gardła czy jamy ustnej. HPV jest najczęściej przenoszonym drogą płciową wirusem na świecie, a najlepszą formą ochrony jest szczepienie.
Szczepienia dla dziewczynek i chłopców
Program szczepień, prowadzony od 2023 roku, obejmuje dzieci w wieku od 9 do 14 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Celem jest zaszczepienie dzieci przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, co znacznie zwiększa skuteczność ochrony przed wirusem. Według danych NFZ, szczepionka jest wysoce skuteczna – odnotowano 90-procentową redukcję infekcji HPV u zaszczepionych osób.
Jednogłośny sprzeciw na zebraniu
Mimo tych pozytywnych wyników wielu rodziców wyraża głęboki sprzeciw wobec szczepień w szkołach. Obawy związane są głównie z tym, że dzieci mogą zostać zaszczepione bez ich wiedzy i zgody. Pani Dominika, mama uczennicy IV klasy, relacjonuje, że temat szczepień został poruszony już na pierwszym zebraniu rodziców. „Niemal jednogłośnie się temu sprzeciwili. Pytali, czy mają podpisać jakiś zakaz, jakieś pismo, że się nie zgadzają” – opowiada przejęta mama. Rodzice martwią się, że w wyniku braku informacji ich dzieci mogą być zaszczepione bez ich wiedzy.
Pan Piotr, ojciec uczennicy V klasy, również przyznaje, że w jego szkole atmosfera stała się bardzo napięta. „Pielęgniarka musiała rozesłać wiadomość, że nie będzie szczepiła dzieci, bo miała już dosyć pytań i ataków” – opowiada przejęty mężczyzna.
NFZ odpowiada
Obawy rodziców, choć silne, wydają się nieuzasadnione. NFZ jasno precyzuje zasady programu szczepień. Zgodnie z przepisami, szczepienie w szkole jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Rodzice mogą zgłosić dziecko na szczepienie zarówno w przychodni, jak i w placówce szkolnej, ale żadna akcja nie zostanie przeprowadzona bez ich wiedzy.
Źródło: igryfino.pl
Piszemy też o: