Reklama

W polskiej branży turystycznej wrze po ogłoszeniu planów rządu w zakresie nowych podatków. Jak donosi „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Sportu i Turystyki rozważa wprowadzenie wyższej opłaty turystycznej dla osób wypoczywających w Polsce. Polacy, którzy kupują zagraniczne wycieczki, też zapłacą więcej.

Reklama

Wakacje w Polsce mają być opodatkowane. Opłata klimatyczna już nie wystarczy

Minister Sławomir Nitras przedstawił plany nowej opłaty turystycznej. Projekt przewiduje, że opłata ta będzie uzależniona od standardu obiektu. Każdy turysta miałby płacić złotówkę za każdą gwiazdkę przyznaną miejscu noclegowemu. Oznacza to, że im wyższy standard hotelu lub kempingu, tym większy koszt dla gościa.

Finansowe wsparcie dla krajowej branży turystycznej. Zmiany mogą wejść w życie już w 2026 roku

Opłata turystyczna ma być przeznaczona na rozwój infrastruktury turystycznej i wspieranie lokalnych społeczności. Środki byłyby dzielone w następujący sposób: 60 proc. trafiłoby do samorządów, 30 proc. do Polskiej Organizacji Turystycznej, a pozostałe 10 proc. do urzędów marszałkowskich i skarbowych. Wprowadzenie tej opłaty planowane jest na 2026 rok, a jej wpływy szacowane są na około 500–600 milionów złotych rocznie.

Podatek od zagranicznych wakacji. Polacy zapłacą za egzotyczne wakacje?

Jednak największe emocje wzbudza propozycja wprowadzenia podatku od zagranicznych wakacji, szczególnie tych organizowanych przez biura podróży. Na razie brakuje szczegółów dotyczących tej opłaty. Według Pawła Niewiadomskiego, prezesa Polskiej Izby Turystyki, Polska byłaby jednym z nielicznych krajów na świecie, który opodatkowałby turystów jadących na wycieczki zorganizowane. Podatek ten miałby również zniechęcać do korzystania z zagranicznych ofert. Zdaniem wielu osób z branży to dość szokujący pomysł na promowanie wypoczynku w Polsce.

Teraz też trzeba płacić, ale nie wszędzie

Obecnie w Polsce funkcjonują tzw. opłaty klimatyczne, które są pobierane w wybranych miejscowościach o szczególnych walorach turystycznych lub uzdrowiskowych. Nowe regulacje, które miałyby wejść w życie w 2026 roku, znacząco różniłyby się od obecnych opłat klimatycznych. Dotyczyłyby każdego obiektu noclegowego, bez względu na lokalizację, i miałyby być zależne od standardu obiektu.

Źródło: Podróże Gazeta.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama