Politycy przedstawili pomysły na zmiany nie tylko na szkolnych stołówkach. Czy to dobry krok?
Posłowie Polski 2050 - Trzeciej drogi chcą zmian w przedszkolnych kuchniach i na szkolnych stołówkach. Dlatego przedstawili projekt nowelizacji ustaw, który jest odpowiedzią na rosnącą liczbę dzieci na dietach eliminacyjnych. Według autorów projektu brak takich regulacji może doprowadzić nawet do wykluczenia z grupy społecznej.
27 czerwca w Sejmie został przedstawiony projekt nowelizacji ustaw autorstwa posłów z Polski 2050 - Trzeciej Drogi. Celem projektu jest gwarancja dla każdego dziecka ze specjalnymi potrzebami żywnościowymi, że otrzyma ono dostosowany do swoich potrzeb posiłek. Zgodnie z założeniami jedzenie ma zapewnić instytucja, a nie rodzice.
„Złożyliśmy dziś kolejny projekt ustawy mojego autorstwa. Tym razem dotyczy on bezpieczeństwa i komfortu życia naszych dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych. To było jedno z moich postanowień, które miałem w drodze do Sejmu” - mówi poseł Bartosz Romowicz (Trzecia Droga). Polityk wraz z zespołem parlamentarnym ds. celiakii przygotował projekt nowelizacji.
Projekt ma poprawić bezpieczeństwo i komfort uczniów
Projekt nowelizacji ustaw obejmuje żłobki, kluby dziecięce, przedszkola oraz szkoły podstawowe. Zakłada on, że każda z tych placówek będzie zobowiązana do dostarczania posiłków zgodnych z wymaganiami zdrowotnymi dzieci, które mają specjalne potrzeby dietetyczne. W praktyce oznacza to konieczność przygotowywania posiłków bez składników, które mogłyby wywołać reakcje alergiczne lub inne problemy zdrowotne.
„Ten posiłek to nie fanaberia rodziców, to nasze zobowiązanie w stosunku do tych dzieci. Kto ma o nie zadbać jak nie my dorośli? Mówię to z pełną odpowiedzialnością jako poseł, ale również jako rodzic” - tłumaczy poseł Romowicz.
Posłowie, którzy złożyli projekt, argumentują, że każde dziecko ma prawo do zdrowego i bezpiecznego jedzenia, a instytucje edukacyjne powinny zapewniać odpowiednie warunki do spełnienia tych potrzeb.
To ważne dla zdrowia i rozwoju dziecka
Dzięki założeniom projektu dzieci na dietach eliminacyjnych będą mogły spożywać posiłki ze swoimi rówieśnikami, a to pomoże zapobiec wykluczeniu społecznemu. W końcu brak akceptacji ze strony grupy rówieśniczej wiąże się dla dziecka ze stresem i dyskomfortem psychicznym. Według autorów projektu takie regulacje pozwolą również zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom związanym ze spożyciem niewłaściwej żywności. „Dlatego też celem projektu jest wprowadzenie regulacji ujednolicających standardy żywienia takich dzieci w placówkach oświatowych”- czytamy na strportalsamorzadowy.pl.
Projekt czeka w Sejmie
„Mówiąc kolokwialnie — tworząc te przepisy nie dajemy tylko kija, który ma dyscyplinować placówki, ale dajemy rozwiązania, całe know-how, jak to zrobić. Tak postrzegam tworzenie dobrego i użytecznego prawa dla Polek i Polaków” - opowiada Bartosz Romowicz. Zgodnie z planem twórców nowelizacji, minister zdrowia w porozumieniu z ministrem edukacji i ministrem rodziny wyda rozporządzenia, w których określi szczegółowe warunki zapewnienia wyżywienia dla dzieci na dietach eliminacyjnych. Projekt nowelizacji ustaw został już złożony w Sejmie i czeka na dalsze procedowanie.
Źródło: portalsamorzadowy.pl
Piszemy też o: