Powraca brutalny hit Netflixa. Rodzice muszą pilnować dzieci
Hit Netflixa powraca z nowym sezonem. Kolejne odcinki „Squid Game” pojawią się na popularnej platformie streamingowej już w grudniu tego roku. Specjaliści martwią się o najmłodszych widzów.
„Squid Game” opowiada mroczną historię ludzi, którzy zdecydowali się na udział w tajemniczej grze. Zamknięci w odizolowanym miejscu rywalizują ze sobą w prostych zabawach. W tym serialu wygrana przynosi fortunę, a przegrana oznacza brutalną śmierć.
„Squid Game” powraca na ekrany. Drugi sezon będzie mocniejszy
Wraz z premierą nowego sezonu wracają pytania o wpływ brutalnych treści na młodszych widzów. Twórca „Squid Game”, Hwang Dong-hyuk, przyznaje, że drugi sezon będzie jeszcze bardziej okrutny niż pierwszy. „Czy to nie jest zbyt wiele dla ludzi do udźwignięcia?” – zastanawia się reżyser.
Premiera drugiego sezonu „Squid Game”. Dzieci oglądają treści dla dorosłych
Po ogromnym sukcesie pierwszego sezonu „Squid Game”, hit Netflixa powraca z nowymi odcinkami. Choć serial przeznaczony jest dla widzów powyżej 16. roku życia, obejrzało go już wiele dzieci. Jak to możliwe? Coraz częściej młodzież i najmłodsi widzowie korzystają z Netflixa bez ograniczeń i nadzoru rodziców. Brak kontroli daje dzieciom dostęp do przemocowych treści.
Serial wyłącznie dla dorosłych. Dzieci odgrywają brutalne sceny
Eksperci przypominają, że produkcje zawierające tak brutalne treści i wywołujące tak silne emocje są przeznaczone wyłącznie dla widzów dorosłych lub starszej młodzieży. Po premierze pierwszego sezonu w wielu szkołach dzieci zaczęły odgrywać sceny z serialu. Przejawy agresji i bójki inspirowane fabułą „Squid Game” martwiły wychowawców i rodziców.
Psycholog o „Squid Game”. Treści fałszują rzeczywistość
Psycholożka Aleksandra Piotrowska wytłumaczyła, dlaczego tak się dzieje. „Poziom i częstość agresji w tym serialu występuje w skali absolutnie nieproporcjonalnej do życia codziennego. Fałszują one zatem obraz rzeczywistości w dziecięcych umysłach” − tłumaczyła nam specjalistka. „Im młodsze dziecko, tym bardziej bezkrytyczne, tym większa jest jego podatność i gotowość do traktowania przedstawianej w filmie wizji świata i relacji międzyludzkich jako prawdziwych” – dodaje psycholożka.
Brutalne treści wpływają na postrzeganie świata. Dzieci stają się obojętne na przemoc
Ekspertka zauważa, że dzieci, oglądające brutalne treści, mogą naśladować agresywne zachowania. Jej zdaniem, ekspozycja na przemoc odpowiada za „wzrost gotowości do podejmowania wrogich czynności”. Najmłodsi widzowie mogą zacząć postrzegać agresję jako naturalny element rzeczywistości, który nie wymaga żadnej reakcji. „Agresywne zachowania innych zaczynają być traktowane jako coś normalnego, niezasługującego na reakcję, na sprzeciw” – wyjaśnia psycholożka. W efekcie dzieci stają się obojętne na przemoc i nie reagują na krzywdę innych.
Wraz z premierą drugiego sezonu „Squid Game” rodzice muszą pamiętać o odpowiedzialności za dobór treści, które oglądają ich dzieci. Zanim pozwolimy młodszym widzom zasiąść przed ekranem, warto samemu obejrzeć serial i ocenić jego przekaz.
Źródło: mamotoja.pl, swiatseriali.interia.pl
Piszemy też o: