Reklama

Powodzie sparaliżowały życie wielu rodzin. W wyniku ekstremalnych opadów deszczu oraz licznych podtopień zamknięto ponad 530 szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych. W efekcie tysiące dzieci nie mogą uczęszczać na zajęcia. Rodzice, często kosztem pracy, muszą znaleźć opiekę dla swoich pociech. Teraz rząd przypomina o wsparciu finansowym.

Reklama

Zasiłek dla rodziców

Wiele szkół i przedszkoli zostało zniszczonych. W niektórych placówkach utworzono schroniska dla poszkodowanych. W odpowiedzi na kryzysową sytuację Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypominają o możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe w formie zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Aby jednak skorzystać z tej pomocy, trzeba spełnić określone warunki. Po pierwsze, zamknięcie placówki musi być nieprzewidziane, a informacja o tym powinna dotrzeć do rodzica na mniej niż 7 dni przed zamknięciem szkoły lub przedszkola. W większości przypadków placówek zamkniętych z powodu powodzi kryterium to zostało spełnione.

Po drugie, zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom dzieci do 8. roku życia, pod warunkiem, że nie mają oni innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę dziecku. W przypadku dzieci do 2. roku życia wsparcie jest wypłacane nawet wtedy, gdy w domu znajduje się inny członek rodziny zdolny do zapewnienia opieki.

Jak ubiegać się o zasiłek?

Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy, rodzice muszą złożyć wniosek Z-15A oraz oświadczenie potwierdzające nieprzewidziane zamknięcie placówki oświatowej, do której uczęszcza ich dziecko. Wysokość zasiłku wynosi 80 proc. wynagrodzenia.

Kto nie dostanie wsparcia?

Choć zasiłek opiekuńczy jest formą pomocy, która ma na celu złagodzenie skutków zamknięcia szkół, nie każdy rodzic będzie mógł z niego skorzystać. Przede wszystkim rodzice dzieci starszych niż 8 lat nie mają prawa do takiego wsparcia. To organicznie może być dużym problemem dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, które również wymagają opieki w czasie zamknięcia placówek.

Kolejnym ograniczeniem jest maksymalny wymiar zasiłku, który wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Jeśli rodzice już wcześniej wykorzystali część tego limitu z innych powodów, ich możliwości skorzystania ze wsparcia są ograniczone. Zasiłek przysługuje także wyłącznie osobom zatrudnionym na umowie o pracę, umowie zlecenie lub prowadzącym własną działalność gospodarczą. Rodzice pracujący na umowach o dzieło lub w innych formach zatrudnienia nieobjętych ubezpieczeniem społecznym są wykluczeni z możliwości otrzymania zasiłku.

Źródło: gazeta.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama