Reklama

Program Rodzina 800+ od lat wzbudza kontrowersje. Ostatnio przyszłość świadczenia była przedmiotem licznych dyskusji. Do sejmu trafił raport, który potwierdził porażkę programu. Świadczenie rodzinne nie wpłynęło na poziom dzietności w Polsce. Premier Donald Tusk potwierdził stanowisko rządu ws. likwidacji programu.

Reklama

Likwidacja 800 plus. Donald Tusk potwierdził stanowisko rządu

Rządzący postanowili zakończyć wszelkie spekulacje na temat przyszłości programu 800 plus. Jako pierwszy zareagował minister finansów Andrzej Domański, który stanowczo zaprzeczył wszelkim zmianom w przyznawaniu świadczenia. Teraz swoje stanowisko na temat 800 plus przedstawił szef rządu Donald Tusk.

Decyzja premiera ws. przyszłości programu Rodzina 800 plus

Premier Donald Tusk ogłosił, że program 800 plus pozostanie bez zmian i będzie kontynuowany w obecnej formie tak długo, jak jego rząd będzie u władzy. Tusk stanowczo odrzucił wszelkie sugestie, że świadczenie zostanie ograniczone czy zmodyfikowane. „Nie dajcie się wmanewrować tym, którzy chcą (...) wmówić Polakom, że jak ja jestem premierem, to znaczy, że coś zabiorę (...). Nic co było dane, nie zostanie odebrane” − zapewnił Donald Tusk.

Premier Donald Tusk odpiera zarzuty. Świadczenie 800 plus zrealizowało inne cele

Szef rządu potwierdził, że program będzie przysługiwać każdemu dziecku do ukończenia 18 lat, niezależnie od dochodów rodziców czy innych kryteriów. „Nie będzie kryteriów, nie będzie ograniczeń” – oświadczył. Premier odniósł się także do krytyki sugerującej, że program 800 plus nie wpłynął znacząco na poprawę liczby urodzeń w Polsce. Zaznaczył, że celem świadczenia jest również wspieranie rodzin i ograniczanie ubóstwa. „Ten program ma także inne funkcje, inne cele – przede wszystkim wyciąganie z ubóstwa setek tysięcy polskich rodzin, które mają dzieci, szczególnie rodzin wielodzietnych” − podkreślił premier.

Raport: program Rodzina 800 plus nie spełnił oczekiwań

Program Rodzina 500 plus, przekształcony od stycznia 2024 roku w 800 plus, funkcjonuje od 2016 roku i według rządowego raportu miał wpływ na ograniczenie ubóstwa wśród dzieci, chociaż jego efekty częściowo osłabiła inflacja w latach 2022-2023. Program nie spełnił jednak w pełni oczekiwań związanych z podniesieniem dzietności, co zdaniem ekspertów potwierdza potrzebę zmian. Ich zdaniem należy wypracować strategię prorodzinną, która wykraczałaby poza wsparcie finansowe. Obecnie świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 lat i wypłacane jest wyłącznie na rachunek bankowy.

Eksperci proponują reformy programu Rodzina 800 plus. Waloryzacja będzie konieczna?

Eksperci podkreślają, że jednym z kluczowych wyzwań jest rosnący koszt programu w budżecie państwa. Wielu z nich proponuje reformy, które miałyby zwiększyć efektywność programu, np. poprzez wprowadzenie kryteriów dochodowych, które umożliwiłyby skierowanie wsparcia do rodzin o niższych dochodach. Niektórzy specjaliści zwracają również uwagę na potrzebę stopniowej waloryzacji świadczenia, aby jego wartość nie malała w czasie. Obecnie, z uwagi na inflację, realna wartość świadczenia 800 plus wynosi 770 zł. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy kwota ta zmniejszyła się o 30 zł.

Źródło: TVN 24

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama