„Rejestr ciąż” nie dla każdej kobiety. Ministerstwo zmienia zdanie
Ministerstwo Zdrowia zmienia kurs w sprawie kontrowersyjnego „rejestru ciąż”, który wywołał liczne protesty od momentu jego wprowadzenia w 2022 roku. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi o braku planów zmian, minister Katarzyna Leszczyna niespodziewanie ogłosiła nowelizację przepisów. Decyzja ta jest odpowiedzią na obawy związane z dotychczasowym brakiem kontroli nad własnymi danymi medycznymi.
Kilka dni temu pisaliśmy o „rejestrze ciąż”, który wciąż budzi niepokój wielu pacjentek. O sprawie znów zrobiło się głośno, ponieważ niedawno resort zdrowia poinformował, że nie planuje żadnych zmian. To dlatego nikt nie spodziewał się ostatniej decyzji ministry Leszczyny. Szefowa resortu zaskoczyła wszystkich i zmieniła zdanie ws. rejestru. Szefowa resortu zapowiedziała pracę nad nowymi rozwiązaniami. Zmiany mają wejść w życie jeszcze we wrześniu tego roku.
Prace już trwają
Obecnie prace są w toku, a nowelizacja ma być gotowa jeszcze w tym miesiącu. Wszystko wskazuje na to, że przepisy wejdą w życie już we wrześniu. Zgodnie z obowiązującym systemem, personel medyczny musi wprowadzić do rejestru zdarzeń medycznych informacje o każdej ciąży. Przeciwnicy tego rozwiązania uważają to za naruszenie prawa do prywatności i wolności osobistej pacjentek. Teraz wszystko ma się zmienić, a rejestr nie będzie dotoczył wszystkich kobiet.
Do tej pory wprowadzenie tych danych do rejestru nie wymagało uzyskania zgody pacjentki. To m.in brak kontroli nad własnymi danymi sprawił, że kobiety poczuły się zagrożone. Przepisy wprowadzone w 2022 roku budziły liczne kontrowersje i obawy wśród pacjentek. Zmodyfikowane przepisy w większym stopniu uwzględnią autonomię i prawo do prywatności kobiet. Nowe przepisy, jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, mają na celu wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa pacjentek oraz zaufania do systemu ochrony zdrowia.
Zmiany przywrócą zaufanie
Nowelizacja zakłada, że dane dotyczące każdej ciąży będą wprowadzane jedynie za zgodą pacjentki. Ministerstwo zapewnia, że wszystkie informacje przekazane do rejestru, będą przetwarzane zgodnie ze standardami ochrony danych osobowych. Ponadto, kobiety, które zdecydują się na rejestrację ciąży w systemie, będą miały pełną kontrolę nad swoimi danymi. Pacjentki będą mogły w dowolnym momencie wycofać swoją zgodę na przetwarzanie tych informacji.
Nowe przepisy wejdą w życie we wrześniu, co daje personelowi medycznemu czas na przygotowanie się do zmian oraz na dostosowanie procedur do nowych wytycznych. Ministerstwo Zdrowia planuje także kampanię informacyjną, która ma na celu wyjaśnienie pacjentkom nowych zasad oraz ich praw związanych z rejestracją ciąży w systemie ochrony zdrowia.
Zobacz także
Źródło: onet.pl
Piszemy też o: