Rodzice płacą za nowy przedmiot z własnej kieszeni. To nie tak miało wyglądać
Od września tego roku kurs pierwszej pomocy stał się częścią podstawy programowej. Obowiązkowe zajęcia powinny być bezpłatne. Mimo to pojawiły się niepokojące doniesienia o kosztach dla rodziców.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło obowiązek nauczania pierwszej pomocy na każdym etapie edukacji. W klasach I-III uczniowie poznają podstawy podczas edukacji przyrodniczej, natomiast w starszych klasach temat jest poruszany na zajęciach z wychowawcą. Z kolei uczniowie VIII klas oraz I klas szkół ponadpodstawowych realizują te zagadnienia w ramach Edukacji dla Bezpieczeństwa.
Każdy może uratować kogoś
Ministerstwo zapowiadało, że wszyscy uczniowie będą zdobywać wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, ponieważ, jak podkreślała ministra Barbara Nowacka, „każda osoba może uratować życie”. W ramach tej reformy MEN współpracowało z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, która zajęła się szkoleniem nauczycieli i dostarczeniem materiałów edukacyjnych oraz fantomów do praktycznej nauki. Sposób realizacji tych zajęć zależy od grupy wiekowej.
To udana współpraca
WOŚP, współpracując z MEN, przeszkoliła nauczycieli z zakresu pierwszej pomocy. Instruktorzy WOŚP uczyli nauczycieli kluczowych umiejętności, takich jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej czy tzw. łańcuch przeżycia. Wielu nauczycieli skorzystało z tego programu, a szkoły otrzymały fantomy do praktycznych ćwiczeń z uczniami.
"Braliśmy udział w szkoleniach WOŚP. Mamy w szkole również nauczyciela, który jest ratownikiem medycznym i ukończył studia podyplomowe z pierwszej pomoc" — mówi w rozmowie z "Głesem Wielkopolski Sławomir Eliks, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 91 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Poznaniu.
Niepokojące doniesienia o opłatach
Mimo współpracy MEN z WOŚP nie wszędzie kursy są organizowane bezpłatnie. W jednej z podpoznańskich szkół rodzice są zobowiązani do płacenia za zajęcia z pierwszej pomocy – kilkunastu złotych miesięcznie. Rodzice uważają jednak, że zajęcia będące częścią podstawy programowej nie powinny być dodatkowo płatne.
Kuratorium: nie było żadnych zgłoszeń
W związku z pytaniami o legalność pobierania opłat za kursy pierwszej pomocy dziennikarze skontaktowali się z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Jak poinformowała Karolina Adamska z Kuratorium, zgodnie z Prawem oświatowym z 14 grudnia 2016 r. szkoły publiczne mają obowiązek zapewnić bezpłatne nauczanie w ramach ramowych planów edukacyjnych. Tym samym wszelkie zajęcia z pierwszej pomocy, będące częścią podstawy programowej, powinny być finansowane przez szkołę, a nie przez rodziców.
Kuratorium zaznaczyło, że do tej pory żadna szkoła nie zgłaszała trudności związanych z organizacją takich zajęć. Nie otrzymano również żadnych sygnałów o konieczności wprowadzenia dodatkowych opłat.
Źródło: Głos Wielkopolski
Piszemy też o: