Rodzice zmądrzeli i już popierają ten nowy przedmiot w szkole. Dzieci nie mogą doczekać się lekcji
Mimo że przedmiot wzbudzał ogromne kontrowersje, rodzice zaczęli wreszcie dostrzegać jego pozytywne strony. Zdecydowana większość domaga się, aby o dojrzewaniu, seksualności i zdrowiu dzieci dowiadywały się właśnie w szkole.

Zaskakująca zmiana podejścia do edukacji seksualnej w szkołach: z najnowszego badania Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) wynika, że zdecydowana większość rodziców i młodych dorosłych w Polsce popiera prowadzenie edukacji seksualnej w szkołach. Aż 88% rodziców dzieci w wieku 6–17 lat oraz 87% 18-latków uważa, że szkoła jest odpowiednim miejscem do przekazywania wiedzy na temat rozwoju psychoseksualnego i seksualności człowieka.
WDŻ to nuda. Rodzice i dzieci chcą nowoczesnej edukacji zdrowotnej
Badanie przeprowadzone przez IBE miało na celu zrozumienie opinii i oczekiwań zarówno młodych dorosłych, jak i rodziców wobec edukacji seksualnej. Wzięli w nim udział 18-latkowie oraz rodzice dzieci w wieku szkolnym. Respondenci wyrażali swoje zdanie na temat źródeł informacji o seksualności oraz oczekiwań wobec zajęć z wychowania do życia w rodzinie.
Wyniki badania jasno wskazały, że dla wielu młodych ludzi obecna forma edukacji seksualnej w szkołach nie odpowiada ich potrzebom, a jedna trzecia respondentów uznała wychowanie do życia w rodzinie za nudne zajęcia.
Wiedza to podstawa. Dzieci muszą wiedzieć, jak o siebie zadbać
Eksperci podkreślają, że dobrze przekazana wiedza z zakresu edukacji seksualnej przekłada się na mniejsze ryzyko niechcianych ciąż, bardziej przemyślane decyzje o inicjacji seksualnej oraz budowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku. Młodzież uczestnicząca w takich zajęciach cechuje się większym poziomem wiedzy na temat fizjologii ciąży, antykoncepcji i zagrożeń zdrowotnych, a także większą sprawczością w podejmowaniu decyzji dotyczących własnego zdrowia i relacji.
Okazuje się więc, że edukacja zdrowotna i seksualna w szkołach jest nie tylko oczekiwana przez większość rodziców i młodzieży, ale również stanowi istotny element przygotowania młodych ludzi do dorosłego życia.
Zobacz też: