Szkolna akcja ratująca życie: Gabrysi Bryk zostało mało czasu!
Ponad trzy tysiące dzieci weźmie udział w biciu Rekordu Polski w Pidżama Party. Celem akcji jest nagłośnienie historii Gabrysi Bryk z Tomaszowa Lubelskiego. Dziewczynka urodziła się ze śmiertelną wadą serca. Jej stan ostatnio pogorszył się, a do operacji wciąż brakuje ponad dwóch milionów złotych!
W Polsce lekarze zaproponowali rodzicom Gabrysi jedynie przeszczep, który jest najgorszym z możliwych wyborów. Dlaczego? Bo brakuje dawców! A nawet jeśli znalazłoby się tak małe serce (co graniczy z cudem), po transplantacji dziewczynka musiałaby przyjmować leki immunosupresyjne do końca życia.
Ponadto, mimo że przeszczepione serce rośnie wraz z dzieckiem, to procesy toczące się w nim powodują, że po 10–25 latach młodzi dorośli wymagają ponownej transplantacji serca, tzw. retransplantacji.
Pomoc dla Gabrysi
Dzięki pomocy Fundacji „Espero – Nadzieja dla Dzieci” udało się znaleźć klinikę w Bostonie (USA), która podejmie się operacji serca Gabrysi. Dzięki temu dziewczynka zyskałaby szansę, by żyć tak jak inne, zdrowe dzieci, bez ryzyka odrzucenia przeszczepu bądź konieczności przyjmowania leków immunosupresyjnych.
Niestety koszt takiej operacji jest nie do udźwignięcia dla przeciętnego człowieka – to prawie 2,4 mln złotych! Tyle wynosi cena za życie małej Gabrysi. Dlatego rodzice dziewczynki, przy pomocy Fundacji Espero, zbierają środki na portalu Pomagam.pl. Dodatkowo w piątek, 21 października, rusza specjalna akcja: dzieci w całej Polsce będą bić rekord w Pidżama Party! Do wydarzenia zgłosiło się już ponad trzy tysiące uczestników.
Poniżej kilka wskazówek przydatnych koordynatorom tej akcji:
1. Minimalna liczba uczestników w piżamach to 25 (w piżamach są tylko dzieci i uczniowie, koordynator i świadkowie muszą się odróżniać).
2. Liczenie uczestników przed rozpoczęciem wydarzenia od 11.55 przez wyznaczonego świadka = przyklejanie naklejek z numerami – MUSI TO BYĆ WIDOCZNE na filmie (każdy uczestnik musi być nagrany).
3. Wydarzenie musi trwać co najmniej 15 minut oraz musi być cały czas nagrywane (najlepiej przez 2 świadków, w razie gdyby jedna z kamer nie nagrała wydarzenia) i fotografowane przez innego świadka. Najlepiej, żeby odbyło się w sali gimnastycznej, w której musi znajdować się sprawny zegar (musi być cały czas widoczny na filmie).
4. Wydarzeniem koordynuje 1 nauczyciel, który także może być świadkiem.
5. Należy wybrać jednakowy sygnał rozpoznawalny przez wszystkich uczestników, np. dzwonek, gwizdek (przed i po wydarzeniu).
Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z fundacją: https://www.facebook.com/FundacjaEspero
Piszemy też o: