Sekwencja czerwienicy niedokrwistości bliźniaczej (TAPS, ang. Twin Anemia Policytemia Sequence). Taką nazwę nosi zaburzenie, z którymi urodzili się chłopcy w klinice Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Reklama

Jedno z bliźniąt ma niedokrwistość, drugie nadkrwistość

Maluszki przyszły na świat przez cesarskie cięcie, w 29 tygodniu ciąży.

Jak wyjaśniają pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka:

„Zaburzenie to może wystąpić w ciążach mnogich, w których płody nierównomiernie dzielą jedno łożysko i sieć naczyń. Jeden z bliźniaków (ten blady) cierpi na niedokrwistość (anemię, ma za małą liczbę czerwonych krwinek, a drugi (ten rumiany) wręcz odwrotnie: ma nadmiar krwinek czerwonych (nadkrwistość)”.

Groźne i rzadkie powikłanie w ciąży bliźniaczej

Do TAPS może dojść samoistnie lub wtórnie (w wyniku powikłań laserowego leczenia klasycznego zespołu przetoczenia między płodami).

Zobacz także

„Pacjentka pozostawała pod opieką naszej Poradni Ciąży Mnogiej od początku bieżącego roku. Prowadzenie tej ciąży wiązało się z wyborem jak najbardziej odpowiedniego postępowania, które do dzisiaj w zespole TAPS nie jest do końca ustalone” – przyznaje zespół kliniki.

Tata dziękuje lekarzom

Zespół lekarzy zajmujący się mamą oraz jej synkami poinformował też, że cała trójka czuje się dobrze. Wpis na Instagramie skomentował tata bliźniąt:

„Jestem tatą tych dwóch przystojniaków, dacie radę chłopaki! Dziękuję bardzo niesamowitemu zespołowi uratowaliście trzy życia”.

Wśród komentarzy pojawiły się również wpisy na temat tego, czy kolor skóry chłopców będzie różnił się już zawsze, czy unormuje się.

„U nas też tak było, po krótkim czasie kolor skóry się wyrównał. Ale gdy tuż po CC mąż oznajmij mi dosłownie, że są piękne, ale mają różny kolor skóry, [pomyślałam:] „co, ciemnoskóre???".

Źródło: IG/uczkin_wum

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama