Więcej darmowej pracy nauczycieli, czyli kolejne miliony na szkolne wycieczki
MEN świętuje sukces flagowego programu „Podróże z Klasą”. W pierwszej edycji programu, w ciągu 12 minut naboru wyczerpano pulę środków. Teraz resort zadecydował o dołożeniu 20 milionów na sfinansowanie kolejnych wycieczek szkolnych dla uczniów.
W poniedziałek rozpocznie się nowy nabór wniosków o dofinansowanie wycieczek klasowych. Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że ministerstwo przeznaczy na ten program dodatkowe 20 milionów złotych.
60 milionów rozdano w 12 minut
Wcześniej ministerstwo rozdzieliło 60 milionów złotych pomiędzy 2283 wnioski, które spełniały wymagania formalne. Lista pozytywnie rozpatrzonych wniosków została podpisana przez minister Barbarę Nowacką w piątek. Dzięki temu około 81 tysięcy uczniów będzie mogło wziąć udział w wycieczkach. Dodatkowe fundusze zostaną przyznane na tych samych zasadach jak dotychczasowe. Program, skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ma na celu wspieranie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury i osiągnięć polskiej nauki.
MEN świętuje sukces
Minister Nowacka uznała program za ogromny sukces, podkreślając, że środki z pierwszej puli rozeszły się bardzo szybko, a to świadczy o dużym zainteresowaniu szkół i samorządów. W ramach "Podróży z klasą" dofinansowane mogą być wycieczki trwające od dwóch do pięciu dni, a kwota dofinansowania wzrasta wraz z długością wyjazdu. Środki można przeznaczyć na noclegi, transport, wyżywienie, bilety wstępu, a nawet ubezpieczenie.
Im dłuższy wyjazd, tym więcej atrakcji?
W trakcie dwudniowego wyjazdu uczniowie muszą odwiedzić przynajmniej dwie instytucje kultury, takie jak muzea, teatry, filharmonie, miejsca pamięci, czy centra naukowe. Im dłuższy jest wyjazd, tym więcej instytucji uczniowie będą zobowiązani odwiedzić.
Rusza nabór do kolejnej edycji
Dyskusję prowadzone w ministerstwie po sukcesie pierwszej edycji programu skłoniły Barbarę Nowacką do podjęcia decyzji o przeznaczeniu dodatkowych 20 milionów złotych szkolne wycieczki. Łącznie na wycieczki dla szkół MEN przekaże 80 milionów złotych. W poniedziałek ruszy nowy nabór, a samorządy będą mogły ponownie zgłaszać wnioski, aby kolejne dzieci mogły skorzystać z tego programu.
Kto pierwszy, ten lepszy?
Zasada "kto pierwszy, ten lepszy" pozostaje niezmieniona, ponieważ zdaniem ministry, jest to najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie. Resort zapowiada, że w przyszłym roku status priorytetowy uzyskają wnioski tych szkół, które wcześniej nie skorzystały z programu.
Co na to wychowawcy?
Podczas konferencji ministra Nowacka poruszyła także kwestię wynagrodzeń dla nauczycieli za pracę wykonywaną w trakcie wycieczek szkolnych. Szefowa resortu przekazał, że chciałaby, aby rozwiązanie zostało wypracowane w wyniku współpracy związków zawodowych i samorządów terytorialnych. „Jestem za tym, by to uregulować, ale chciałabym, żeby to nie był pomysł ministra, tylko propozycje związków zawodowych, z którymi się spotykamy, wypracowany razem z samorządem terytorialnym, bo to jest sprawiedliwe rozwiązanie” - wyjaśniła Nowacka. Nauczyciele nie skomentowali jeszcze najnowszej decyzji MEN, jednak już w czerwcu apelowali o interwencje ws. wynagrodzeń.
Brak dodatkowego wynagrodzenia
Już w czerwcu pisaliśmy o zaniepokojonych nauczycielach, którzy apelowali do szefowej resortu edukacji o interwencje ws. braku dodatkowego wynagrodzenia za wycieczki szkolne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nauczyciele odpowiadają za uczniów przez całą dobę podczas wyjazdu i nie otrzymują przy tym wyższej pensji. Jeśli ta sytuacja nie ulegnie zmianie, w przyszłym roku rodzice znów będą skarżyć się, że nauczyciele organizują co raz mniej wycieczek. Brak wsparcia finansowego oraz ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów sprawiają, że coraz mniej wychowawców decyduje się na uczestnictwo w szkolnych wyjazdach.
Źródło: mamotoja.pl; samorzad.pap.pl
Piszemy też o:
- Małopolskie: bulwersujący pomysł organizatorów rodzinnego festynu? To już afera na skalę ogólnopolską
- Zachodniopomorskie: Nie kupujcie tych lodów nad polskim morzem. Sanepid opublikował niepokojące wyniki
- Rząd rozwiewa wątpliwości na temat rodzinnych wyjazdów w trakcie roku szkolnego. To dobre nowiny?