Reklama

Od poniedziałku uczniowie z wybranych szkół znów spotykają się z żołnierzami. To już trzecia edycja programu „Edukacja z wojskiem”, który ma pomóc dzieciom nauczyć się, jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Co jeszcze będą robić na ćwiczeniach? Oprócz nauki praktycznych umiejętności, takich jak udzielanie pierwszej pomocy, uczniowie wezmą udział w ćwiczeniach, w których będą musieli reagować na kryzysowe sytuacje.

Reklama

W tym artykule:

Żołnierze będą szkolić uczniów

W maju rusza kolejna edycja programu „Edukacja z wojskiem”. Inicjatywa zakłada, że żołnierze odwiedzą szkoły, aby przeprowadzić specjalne zajęcia z zakresu obronności. Celem programu jest nie tylko nauka praktycznych umiejętności, ale także wzmacnianie poczucia odpowiedzialności i współpracy w trudnych warunkach. Czego jeszcze nauczą się dzieci? Żołnierze poprowadzą warsztaty o:

  • zasadach alarmowania;
  • z udzielania pierwszej pomocy;
  • podstawach ewakuacji;
  • szukaniu schronienia;
  • dezinformacji i cyberbezpieczeństwie.

Program ma również na celu kształtowanie umiejętności pracy zespołowej i odporności psychicznej. Dla starszych uczniów przewidziano zajęcia związane z cyberbezpieczeństwem i ochroną informacji, co jest odpowiedzią na rosnące wyzwania w zakresie nowoczesnych zagrożeń. Zajęcia będą miały charakter praktyczny i będą dostosowane do wieku uczniów. Wszystko odbywać się będzie pod okiem żołnierzy i instruktorów wojskowych, którzy poprowadzą lekcje w sposób angażujący i dostosowany do poziomu percepcji uczestników. W poprzedniej edycji programu udział wzięło ponad 4 tysiące szkół.

Edukacja z wojskiem w szkołach: od kiedy?

Program „Edukacja z wojskiem” rozpoczął się 12 maja i potrwa do 20 czerwca. To akcja realizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Do udziału w „Edukacji z wojskiem” wybrane zostały szkoły wskazywane wcześniej przez samorządy. W sumie w akcji weźmie udział ok. 100 tys. uczniów.

Kto będzie ćwiczył z żołnierzami?

Z programu skorzystają uczniowie klas 1–7 szkół podstawowych oraz klas 2–4 placówek ponadpodstawowych (klasy ósme w podstawówkach oraz pierwsze szkół średnich mają programowe zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa). MON zapewnia, że do projektu zostali skierowani wykwalifikowani instruktorzy z doświadczeniem w pracy z młodzieżą. Zajęcia będą trwały łącznie 3 godziny.

Źródło: naszamlawa.pl, Polska Zbrojna

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama