Wycieczki szkolne to nie wczasy: nauczyciele chcą dodatkowego wynagrodzenia za wyjazdy i zielone szkoły, bo to przecież praca całą dobę
Wycieczki szkolne są postrzegane jako okazja do odpoczynku, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Jednak prawda jest taka, że dla wychowawców organizacja wyjazdów to ogromna odpowiedzialność i praca, która często pozostaje niewidoczna dla postronnych. ZNP apeluje do szefowej MEiN o pilne uregulowanie tematu szkolnych wycieczek.
Rodzice skarżą się, że nauczyciele organizują co raz mniej wycieczek. Dlaczego tak się dzieje? Brak wsparcia finansowego oraz ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów sprawiają, że coraz mniej wychowawców decyduje się na uczestnictwo w szkolnych wyjazdach. ZNP apeluje do szefowej MEiN o uregulowanie i pilne rozstrzygnięcie sporu wokół wycieczek i innych tematów z „katalogu ważnych spraw”.
Nauczyciele nie chcą jeździć na wycieczki
Na początku czerwca przedstawiciele ZNP przedstawili „katalog ważnych spraw”. Na liście znajduje się między innymi temat szkolnych wycieczek. Prezes ZNP Sławomir Broniarz oczekuje, że powołany przez MEiN zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze się przed rozdaniem świadectw.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nauczyciele odpowiadają za uczniów przez całą dobę podczas wyjazdu, nie otrzymując przy tym dodatkowego wynagrodzenia. Według ZNP udział nauczyciela w wycieczce szkolnej powinien być w przepisach uregulowany jako polecenie służbowe wyjazdu lub delegacja służbowa. Wiceprezes ZG ZNP Urszula Woźniak tłumaczy, że wtedy nauczyciel mógłby otrzymać wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Urszula Woźniak zauważyła również, że dla nauczyciela nie jest to komfortowe, gdy koszty jego przejazdu, noclegu i posiłków podczas wycieczki pokrywają rada rodziców i uczniowie. Woźniak podkreśliła, że konieczne jest również uregulowanie kwestii odpowiedzialności oraz prawa nauczyciela do odpoczynku w trakcie wyjazdu.
Pieniądze dla nauczycieli na wycieczkach: ministra Nowacka odpowiada
Barbara Nowacka poinformowała, że prace zespołu ruszą 20 czerwca. „Nie będziemy podejmować żadnych decyzji bez współpracy i uzgodnień ze związkami zawodowymi” – zapewniła w rozmowie z dziennikarzami. Zapowiedziano, że na spotkaniu zostaną poruszone kwestie dotyczące płatności za nadgodziny, emerytur, zatrudniania oraz kwalifikacji zawodowych. Barbara Nowacka odpowiedziała także na pytanie o „gorący temat wycieczek szkolnych”. Nie wiadomo, czy zostanie on poruszony na tym spotkaniu, ponieważ „zależy to od dynamiki prac”.
Ministra Nowacka zaznaczyła, że „to nie jest temat gorący, to jest temat bardzo dobrze znany”. „Niektóre samorządy wspierają nauczycieli i płacą. Natomiast dzisiaj nie ma możliwości prawnej, nie ma takiej przestrzeni prawnej, żeby uznać, że nauczyciel np. ma delegację albo że nadgodziny są jakoś liczone, są różne rozwiązania, np. kolonie są liczone zupełnie inaczej, są liczone ryczałtem, samorządy często wspierają nauczycieli, niestety – nie wszystkie” – wyjaśnia ministra w rozmowie z dziennikarzami. Szefową MEiN zapytano o szansę na zmianę przepisów obowiązujących wychowawców w trakcie wyjazdów szkolnych. „Tak, uważam, że kwestia tego, w jaki sposób nauczyciel funkcjonuje na takiej wycieczce, powinna być uregulowana” – odpowiedziała.
Źródło: Głos Nauczycielski
Piszemy też o:
- Tragedia na łące pod Gorzowem: 4-letni chłopiec jeszcze oddychał, gdy śmigłowiec zabierał go do szpitala
- Wrocław: przedszkole kupiło dla dzieci królika, ale zapomniało się nim opiekować. Wstrząsający finał sprawy
- Religia zniknie ze szkół? Wielkie zmiany już od 1 września − rodzice i katecheci masowo protestują