Wypłaty 300 plus: dlaczego niektórzy rodzice dostają przelew tylko na jedno dziecko?
Pieniądze z programu „Dobry start” należą się każdemu uczniowi do 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością − do 24 lat. Tymczasem niektórzy rodzice otrzymują przelew z ZUSu tylko na jedno z dzieci.
Rodzice są zaniepokojeni i zastanawiają się, czy dostaną przelew 300 plus na wszystkie dzieci. Ci, którzy złożyli już wnioski o wypłatę świadczenia, oczekują na pieniądze z ZUSu. Niektórzy jednak dostają 300 plus tylko na jedno dziecko.
300 plus: kiedy pieniądze na wszystkie dzieci?
Choć jeszcze do 30 listopada można składać wnioski o pieniądze z programu „Dobry start”, część rodziców już dopełniła wszystkich formalności. ZUS rozpoczął więc wypłatę świadczenia. Dlaczego jednak niektórzy otrzymują 300 plus tylko na jedno dziecko, skoro mają w domu dwoje lub więcej uczniów?
Wątpliwości rozwiał rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim:
„Świadczenie jest przyznawane i wypłacane indywidualnie na każde dziecko po PESEL-u, a nie łącznie rozpatrywany jeden wniosek na kilkoro dzieci. Tak zawsze było od początku, czyli od 2021 roku. Widocznie te osoby, które interweniowały, w poprzednich latach miały wypłacone świadczenia w tej samej dacie, a teraz wypadły różne daty” − wyjaśnia Wojciech Dyląg.
Oznacza to tyle, że ZUS nie rozpatruje wniosków o pieniądze od razu na wszystkie dzieci wskazane w jednym wniosku. Robi to natomiast indywidualnie, kierując się numerami PESEL dzieci. O ile więc rodzice prawidłowo wypełnili dokumenty, powinni cierpliwie poczekać na wszystkie zaległe przelewy.
Przypominamy, że zgodnie z paragrafem 6 rozporządzenia o świadczeniu 300 plus nie przysługuje ono na dziecko, które rozpoczyna roczne przygotowanie szkolne. Ze wsparcia na wyprawkę szkolną nie mogą więc skorzystać rodzice, których dzieci idą w 2024 roku do zerówki, i to bez względu na to, czy dziecko będzie uczyć się w zerówce w przedszkolu, czy w szkole (w tzw. oddziale przedszkolnym).
Źródło: nowiny24.pl
Piszemy też o: