Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. „Spowiedź to forma psychicznej przemocy”
Do Sejmu trafiła petycja ws. spowiedzi dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia. Jej autorzy postulują o wprowadzenie zakazu spowiedzi dla wszystkich dzieci z tej grupy wiekowej. Nowy zakaz może obowiązywać w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli uznają spowiedź − donosi „Rzeczpospolita”.
Petycja o zakaz spowiedzi dla dzieci trafiła do parlamentu. Pod petycją podpisało się 12 tysięcy osób, które apelują o „zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują” − informuje „Rzeczpospolita”. Autorem petycji jest Rafał Betlejewski, performer, dziennikarz i autor książek, który od lat krytycznie odnosi się do działalności Kościoła.
Petycja może zakazać spowiedzi dzieci poniżej 18 lat. „Spowiedź to forma psychicznej przemocy”
Rafał Betlejewski, autor petycji, od lat głosi, że spowiedź jest „formą psychicznej przemocy”. W petycji wskazano, że „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Betlejewski podkreśla, że spowiednikami dzieci są mężczyźni żyjący w celibacie, którzy nie posiadają odpowiedniego przygotowania psychologicznego do pracy z dziećmi.
Petycja o zakazie spowiedzi wzbudzi kontrowersje wśród polityków
Petycja trafiła do Sejmu 16 października 2024 roku, a 20 listopada została skierowana do komisji ds. petycji, która ma trzy miesiące na jej rozpatrzenie. Choć prace komisji ds. petycji zazwyczaj przebiegają w spokojnej atmosferze, temat spowiedzi dzieci z pewnością wywoła gorącą dyskusję. Komisję prowadzi rzecznik PiS, Rafał Bochenek, a Koalicja rządowa nie ma w niej większości.
Tylko kilku posłów z KO popiera zakaz spowiedzi?
Swoje poparcie dla petycji wyrazili już posłanka Klaudia Jachira z Partii Zieloni oraz poseł KO Marcin Józefaciuk. Oboje uważają, że wprowadzenie takiego zakazu to istotny krok w obronie praw dzieci i ich dobrostanu psychicznego. Przepis zakazujący spowiedzi już na wstępnym etapie spotkał się z ostrą krytyką.
Ordo Iuris ostro o zakazie spowiadania dzieci. „Spowiedź ma działanie terapeutyczne”
Ordo Iuris przekonuje, że takie przepisy uczyniłyby Polskę państwem totalitarnym, w którym władza państwowa ingerowałaby w prywatne praktyki religijne. „Spowiedź ma działanie terapeutyczne. Przywoływany przez autora petycji argument o możliwym zagrożeniu ze strony dorosłego mężczyzny jest nieracjonalny. Wskazywane zagrożenia w takim razie mogą czyhać na dzieci w każdym miejscu, gdzie są dorośli mężczyźni. Też przecież bywają psycholodzy płci męskiej, a oni również poznają wewnętrzny świat emocji swoich niepełnoletnich pacjentów” – mówiła Magdalena Mickiewicz z Instytutu Ordo Iuris. Komisja ds. petycji ma teraz trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku.
Źródło: TVN24, Wiadomości WP
Piszemy też o: