Zakaz spowiedzi dla dzieci i nastolatków. Księża nie będą mogli wypytywać o grzechy?
„Spowiedź to przemoc psychiczna wobec dzieci” – grzmi znana ginekolożka i radna ze Szczecina. To nie pierwszy apel polityków w sprawie zakazu spowiedzi nieletnich. Przeciwnicy proponują ograniczenia wiekowe.
Ginekolożka zachęca do dyskusji na temat zakazu spowiedzi dla dzieci i młodzieży „Skończmy z wyrządzaniem dzieciom krzywdy, zakażmy w końcu księżom spowiadania nieletnich” − apeluje Maria Kubisa, radna sejmiku i znana lekarka ze Szczecina. Kubisa postuluje, aby spowiedź była zakazana do 18. roku życia. Jej zdaniem, sakrament stanowi psychologiczną przemoc wobec dzieci.
Spowiedź dziecka to trauma?
W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Kubisa wyraziła swoje obawy dotyczące spowiedzi dzieci i nastolatków. Według ginekolożki taka praktyka może wyrządzać im poważne szkody emocjonalne. „Skończmy z wyrządzaniem dzieciom krzywdy. Spowiedź to przemoc psychiczna. To trauma dla dziecka” – mówi „Wyborczej” radna. Jej zdaniem sytuacja, w której 9-letnie dziecko musi wyznać swoje grzechy przed nieznajomym, jest niekomfortowa i może wywoływać u dzieci silny strach. „Jak można pozwalać na sytuację, że dziewięciolatek idzie do obcego mężczyzny, klęczy przed konfesjonałem i musi wyrecytować swoje grzechy. To nie jest dla niego sytuacja bezpieczna” − mówi lekarka.
Ksiądz nie jest przygotowany do spowiedzi
Kubisa krytykuje również brak psychologicznego przygotowania księży, którzy pełnią rolę spowiedników dzieci. Jej zdaniem duchowni, nieposiadający odpowiednich kompetencji, mogą nieświadomie doprowadzać do nadużyć lub niewłaściwie reagować na to, co usłyszą od nieletnich. „Jakież to grzechy może mieć dziewięciolatek? Z czego ma się spowiadać, że uległ pysze jedzenia, w momencie gdy biskupi mają dawno przekroczone BMI?” – pyta retorycznie radna.
Kubisa zwraca uwagę na to, że przepisy dotyczące przesłuchiwania dzieci w sądzie są znacznie bardziej rygorystyczne niż zasady spowiedzi. Podczas przesłuchania dziecka obecność psychologa jest obligatoryjna. Taka osoba ma zapewnić odpowiednie wsparcie emocjonalne i ochronę małoletniego. W konfesjonale natomiast księża nie mają takiego obowiązku. Zdaniem lekarki, nie mają też takich umiejętności.
Petycja na temat zakazu spowiedzi już w sejmie
Maria Kubisa zdaje sobie sprawę, że jako radna sejmiku województwa ma ograniczone możliwości wprowadzania zmian na poziomie ogólnokrajowym. Dlatego postanowiła skierować swój apel do Rzeczniczki Praw Dziecka oraz posłów. Ginekolożka chce rozpocząć szeroką debatę na temat zakazu spowiedzi dla nieletnich. Temat zakazu spowiedzi dla dzieci nie jest jednak nowy. Jak informuje „Wyborcza”, już w czerwcu tego roku do Sejmu trafiła petycja, której autorzy wnioskują o zakaz spowiadania dzieci poniżej 16. roku życia. Dotychczas posłowie nie podjęli działań w tej sprawie.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Piszemy też o: