Zmiana przepisów: po pomoc psychologa dziecko pójdzie nawet bez zgody rodziców
Dane na temat zdrowia psychicznego dzieci są alarmujące, a Rzecznik Praw Dziecka uważa, że zmiana przepisów jest konieczna. Zgodnie z projektem ustawy dzieci od 13. roku życia zyskałyby swobodny dostęp do pomocy psychologicznej.
Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który zakłada istotne zmiany w dostępie młodzieży do pomocy psychologa. W myśl nowych przepisów osoby w wieku 13-16 lat będą mogły skorzystać z trzech wizyt u psychologa, psychoterapeuty lub terapeuty środowiskowego bez konieczności uzyskania zgody rodziców. Koszty tych konsultacji pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zmiana przepisów. Wizyta u psychologa bez zgody rodziców
Obecnie prawo wymaga zgody rodziców na wszystkie konsultacje zdrowotne dzieci, w tym również wizyty u psychologa. Dopiero po ukończeniu 16 lat młodzież może samodzielnie korzystać z pomocy psychologicznej, jednak pełna terapia nadal wymaga zgody opiekunów. Nowelizacja pozwala 13- i 16-latkom na trzykrotne spotkania ze specjalistą, bez obowiązku informowania rodziców. Dopiero jeśli terapeuta uzna, że dziecko wymaga dalszej terapii, będzie musiał powiadomić o tym jego przedstawicieli ustawowych.
Dzieci u psychologa: Rzeczniczka Praw Dziecka popiera pomysł rewolucyjnych zmian
Współautorka projektu i Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak podkreśla, że „nowelizacja nie wyklucza rodziców z procesu wsparcia dziecka, a jedynie umożliwia młodzieży szybszy dostęp do pomocy”. Zaznacza też, że udział rodziców lub opiekunów będzie nadal kluczowy, szczególnie w dłuższych procesach terapeutycznych, które mogą obejmować całą rodzinę. „Ustawa pomaga dzieciom, a także ich bliskim” – mówi w „Gazecie Prawnej” Monika Horna-Cieślak.
Rodzice nie potrafią zrozumieć dzieci. Konieczne zmiany w dostępie do pomocy
Krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dr Aleksandra Lewandowska, wskazuje na coraz częstsze sytuacje, w których dzieci proszą o pomoc, ale spotykają się z odmową lub niezrozumieniem ze strony dorosłych opiekunów. „Brak wsparcia ze strony opiekunów i utrudniony dostęp do pomocy specjalistycznej to jedne z głównych przyczyn pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego wśród dzieci” – podkreśla dr Lewandowska. Problem ten potęguje fakt, że oddziały psychiatryczne są przepełnione, co tylko opóźnia leczenie i wzmacnia uczucie izolacji młodzieży.
Pogarszające się zdrowie psychiczne młodzieży i dzieci w Polsce
„Nowe przepisy są odpowiedzią na pogarszające się zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży” – podkreślają autorzy projektu. UNICEF alarmuje, że zaburzenia psychiczne występują u 10,8% polskich dzieci w wieku 10-19 lat, z czego wiele przypadków pozostaje niezdiagnozowanych. Dane polskiej Komendy Głównej Policji również nie napawają optymizmem. W 2023 roku doszło do 145 samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce, w tym 7 dzieci w wieku od 7 do 12 lat i 138 nastolatków w wieku 13-18 lat.
Swobodny dostęp do psychologa. Ustawa pomoże dzieciom i młodzieży
Wymóg zgody rodziców w sytuacji kryzysowej znacząco wydłuża proces udzielenia niezbędnej pomocy psychologicznej, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do dramatycznych konsekwencji. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, dzieci w wieku 13-16 lat zyskają większą autonomię w szukaniu pomocy. Rzeczniczka Praw Dziecka jest przekonana, że łatwiejszy i szybszy dostęp do wsparcia psychologicznego poprawi ich alarmującą sytuację.
Źródło: Gazeta Prawna
Piszemy też o: