Zmiany na świadectwach: uczniowie dostaną nowe cenzurki jeszcze w tym roku szkolnym?
Świadectwo bez nazw przedmiotów? Taka zmiana według Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego powinna zajść jak najszybciej. Kiedy? I jak dokładnie ma to wyglądać? Co na to nauczyciele?
Według projektu nowego rozporządzenia ze wzorów świadectw szkolnych mają zniknąć nazwy przedmiotów. Pracownicy szkoły mają je wpisywać samodzielnie – tak jak oceny.
Świadectwo szkolne bez nazw przedmiotów
Wraz ze zmianami, jakie zaszły w resorcie szkolnictwa, wszyscy spodziewaliśmy się zmian, które bezpośrednio dotyczyć będą szkół i uczniów. Wiele pomysłów weszło już w życie. Wystarczy wymienić brak prac domowych czy niewliczanie oceny z religii (etyki) do średniej ocen.
Rządzący nie zdążą już w pełni zrealizować pomysłu z brakiem nazw przedmiotów na świadectwach w roku szkolnym 2023/24. Wszyscy, którzy ukończą rok szkolny do 12 lipca 2024 roku, otrzymają świadectwa zgodne ze „starym” wzorem. Jednak uczniowie, których w sierpniu czeka poprawka – dostaną nową cenzurkę.
Od nowego roku szkolnego wszystkie świadectwa mają wyglądać zgodnie z wytycznymi zawartymi w nowym rozporządzeniu.
Ze wzorów świadectw znikną nazwy przedmiotów. Nie znaczy to jednak, że ich nie będzie – nazwy wpisywać mają pracownicy (prawdopodobnie nauczyciele i wychowawcy). Dotyczy to nie tylko świadectw na zakończenie roku szkolnego, ale też:
- świadectw ukończenia szkoły,
- arkuszy ocen (dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych).
Jakie jeszcze zmiany w szkołach w 2024?
To nie jedyna zmiana, która czeka pracowników szkoły oraz uczniów po wakacjach. Ministerstwo chce również modyfikacji w zakresie:
- wydawania mLegitymacji (ma ona być wydawana z urzędu),
- legitymacji dla uczniów z niepełnosprawnościami – nie będą już wydawane w formie papierowej,
- braku numeru PESEL na mLegitymacji i legitymacji papierowej,
- ujednolicenia wzoru zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty (koniec ze wzorem nr 56, z polem na wpisanie wyniku egzaminu z jednego przedmiotu do wyboru,
- unowocześnienia zabezpieczeń przed fałszowaniem wzorów dokumentów publicznych.
Jeśli chodzi o zmiany dotyczące świadectw — wielu nauczycieli powitało je bez entuzjazmu.
Źródło: Portal Oświatowy
Piszemy też o: