Woj. opolskie liczy ponad 20 gmin. Władze większości z nich już podjęły decyzję, że przedszkola muszą być droższe. Dużo droższe…

Reklama

Pierwsze 5 godzin za darmo, ale potem już nie

Pierwszych 5 godzin pobytu dziecka w przedszkolu ma być darmowe. Żaden samorząd nie może bowiem złamać tego ustawowego przepisu, obowiązującego w całej Polsce. Jednak już każda kolejna rozpoczęta godzina w przedszkolach w woj. opolskim oznacza 1,44 zł do zapłacenia.

Zgodnie z ustawą z opłat tych zwolnieni są rodzice dzieci, które chodzą do przedszkolnych zerówek. Pozostali po wakacjach muszą liczyć się z tym, że rachunki za przedszkole będą dużo wyższe.

Ponieważ państwowe przedszkola (nie) są za darmo?

Jak obliczyli dziennikarze z Nowej Trybuny opolskiej, rodzice zostawiający dziecko w przedszkolu na 9 godzin w miesiącu liczącym 22 dni robocze – zapłacą 127 zł za miesiąc. Do tej kwoty należy oczywiście doliczyć stawkę żywieniową (za śniadanie, obiad, podwieczorek).

Są gminy, które oferują ulgi w tych opłatach. Mogą na nie liczyć jednak tylko rodziny wielodzietne lub będące w szczególnie trudnej sytuacji finansowej.

Zobacz także

Zaczęło Opole…

Jako pierwszy decyzję o podwyżkach przyjął samorząd miasta Opole. W ślad za nim takie gminy jak: Kędzierzyn Koźle, Dobrodzień, Gorzów Śląski, Domaszowice, Łubniany, Gogolin, Leśnica, Olszanka, Reńska Wieś, Tarnów Opolski, Prószków, Zawadzkie, Namysłów, Polska Cerekiew, Kietrz, Korfantów, Praszka, Rudniki i Nysa. Gminy te podniosły stawkę z 1,4 na 1,44 za każdą rozpoczętą 6. i kolejną godzinę pobytu w przedszkolu.

Faktem jest, że podwyżek za przedszkole w wielu z tych gmin nie było od 5 lub nawet 6 lat.

„Dwa lata temu powszechnie przyjmowano stawkę 1,13 zł, a w roku 2023 - 1,3 zł. W tym wypadku podwyżki roczne wynoszą ok. 10 proc., czyli niewiele ponad skalę inflacji” − czytamy w Nowej Trybunie Opolskiej.

Źródło: Nowa Trybuna Opolska

Piszemy też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama