Reklama

Wszystkie 6-latki będą musiały przebadać się pod kątem groźnej i trudno wykrywalnej choroby. Badanie wykona lekarz podczas bilansu 6-latka, a pobranie krwi żylnej będzie do tego niezbędne.

Reklama

W tym artykule:

Pobranie krwi na czczo, czyli obowiązkowy lipidogram dla 6-latków

Bilans 6-latka robi się w czasie przygotowania przedszkolnego − zanim dziecko pójdzie do szkoły. Na takim bilansie obowiązkowe będzie od teraz pobranie krwi oraz przebadanie jej w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej. To badania cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL, triglicerydów, cholesterolu nie-HDL, czyli tzw. lipidogram.

Zmiany weszły w życie w poniedziałek 5 maja na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia.

Lipidogram u dzieci: co to za badanie?

Hipercholesterolemia rodzinna (FH) to genetycznie uwarunkowane zaburzenie metabolizmu lipidów, które prowadzi do podwyższonego poziomu cholesterolu LDL od wczesnego dzieciństwa. W Polsce wykrywalność tej choroby jest niska – szacuje się, że zdiagnozowano ją jedynie u około 3% dzieci i 5% dorosłych. Wprowadzenie lipidogramu do bilansu 6-latka może znacząco poprawić tę sytuację poprzez wczesne wykrywanie przypadków FH, co pozwoli na szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia i zmniejszenie ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych w przyszłości.

Badanie lipidogramu będzie wykonywane na czczo z próbki krwi żylnej. Jeśli poziom cholesterolu LDL przekroczy 130 mg/dl, konieczne będzie powtórzenie badania w celu potwierdzenia wyniku. W przypadku utrzymujących się nieprawidłowości, dziecko zostanie skierowane do poradni specjalistycznej, takiej jak diabetologiczna, endokrynologiczna czy metaboliczna, w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

Lipidogram na bilansie 6-latka: skorzystają całe rodziny

Wprowadzenie obowiązkowego lipidogramu w bilansie 6-latka to krok w kierunku poprawy profilaktyki zdrowotnej w Polsce. Wczesne wykrycie hipercholesterolemii rodzinnej umożliwia nie tylko skuteczniejsze leczenie dzieci, ale także identyfikację zagrożonych członków rodziny, co może przyczynić się do zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama