Nawet 2 tys. zł dla rodziców uczniów: nikt nie musi się martwić, że nie wystarczy na wyprawkę szkolną?
Ile pieniędzy mogą dostać rodzice uczniów, by nie martwić się o koszty szkolnej wyprawki? Biorąc pod uwagę 800 plus, 300 plus i inne świadczenia, może to być naprawdę spora kwota. Wystarczy spełniać kryteria i złożyć wniosek w stosownym terminie. Podpowiadamy, kto i kiedy może liczyć na pieniądze od państwa.
Każdy, kto do 30 kwietnia złożył wniosek o 800 plus na kolejny okres, nie musi martwić się o przerwę w wypłacie świadczenia. A już od 1 lipca 2024 roku (poniedziałek) można składać wnioski o 300 plus (pieniądze należą się uczniom od 7. do 20. roku życia, w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia). Będzie na to czas do 30 listopada, ale im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej 300 złotych trafi na konto. Ale to nie koniec.
Program „Wyprawka szkolna” dla dzieci z orzeczeniem
Rodzice uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą składać wniosek o pieniądze z programu „Wyprawka szkolna”. Warunkiem jest jednak także to, by dziecko uczyło się w:
- czteroletnim liceum ogólnokształcącym,
- branżowej szkole I lub II stopnia,
- klasie I–IV pięcioletniego technikum,
- klasie III–VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia,
- klasie VI–IX ogólnokształcącej szkoły baletowej,
- klasie I–IV liceum sztuk plastycznych,
- szkole specjalnej przysposabiającej do pracy.
Wysokość dofinansowania jest zależna od rodzaju i stopnia niepełnosprawności ucznia. Może wynosić nawet 445 złotych zwrotu za poniesione wydatki na wyprawkę szkolną. Termin składania wniosków określa urząd gminy (urząd miasta), najczęściej jednak terminy te wypadają latem (więcej w artykule „Wyprawka szkolna”)
Na jakie jeszcze pieniądze mogą liczyć rodzice uczniów?
Prócz 800+, 300+ i programu „Wyprawka szkolna”, rodzice mogą liczyć na pieniądze z tytułu:
- rozpoczęcia roku szkolnego (100 zł) – to kwota wypłacana jednorazowo
- samotnego wychowywania dziecka (193 zł/miesiąc; w przypadku samotnego wychowywania dziecka z niepełnosprawnością to 273/miesiąc zł)
- podjęcia nauki w miejscowości innej niż miejsce zamieszkania (113 zł/miesiąc gdy dziecko mieszka w internacie/bursie, 69 zł/miesiąc gdy dziecko dojeżdża).
Wnioski o powyższe dofinansowania należy składać w swoim urzędzie gminy (urzędzie miasta). Należy złożyć je nie później niż 31 października 2024.
Piszemy też o:
- Mazowsze: 11-miesięczna dziewczynka zmarła w szpitalu przez brak podstawowego sprzętu? Szpital: procedury zostały zachowane
- Warmińsko-mazurskie: czy to 7-latka wypuściła 11 psów? Jedno jest pewne: potem rozpętało się piekło
- Kolejne zmiany w polskich szkołach: rodzice nie będą już mogli wypisywać dzieciom zwolnień?