Reklama

Do tej pory udało się ustalić, że ryzyko zachorowania na raka endometrium rośnie wraz z narażeniem na wyższy poziom estrogenów. Zarówno ciąża, jak i antykoncepcja hormonalna powodują wzrost poziomu progesteronu, który niweluje działanie estrogenów. Im więcej czasu w życiu kobieta spędzi, będąc w ciąży lub przyjmując antykoncepcję hormonalną, tym mniejsze u niej ryzyko rozwoju raka macicy.

Reklama

Ile porodów daje znaczącą ochronę przed rakiem?

Badaczki z Uniwersytetu Queensland ustaliły, że właśnie ciąża jest najsilniejszym czynnikiem obniżającym ryzyko raka endometrium. Jeśli kobieta urodzi trójkę dzieci, ryzyko raka macicy spada u niej o 50 proc. w porównaniu do kobiet, które nigdy nie rodziły. Według naukowczyń wynika to z faktu, że pod koniec ciąży następuje wzrost stężenia progesteronu. Wnioski te wyciągnęły na podstawie pierwszego w historii badania wykorzystującego genetykę, które pozwoliło jednocześnie przeanalizować różne czynniki ryzyka.

Jedna z autorek badań, dr Gunn-Helen Moen, dodaje, że dodatkowo w czasie porodu organizm kobiety sam usuwa przedrakowe komórki endometrium z macicy.

Badaczki zamierzają zgłębiać temat i dowiedzieć się, jakie czynniki najskuteczniej obniżają ryzyko rozwoju raka macicy i w jaki sposób można obniżać to ryzyko także u kobiet, które nigdy nie rodziły.

Analizę genetyczną, która ujawniła związek między liczbą porodów a ryzykiem raka endometrium, przeprowadziły dr Gunn-Helen Moen oraz Shanon D'Urso, pracujące w Institute for Molecular Bioscience na Uniwersytecie w Queensland. Wyniki badania opublikowano w magazynie BMC Medicine.

Źródło: hippocraticpost.com

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama